AMASYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜRKİYE FİNALLERİNDEYİZ !

TÜRKİYE FİNALLERİNDEYİZ !

TÜBİTAK tarafından 52'si düzenlenen, lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve mevcut bilimsel çalışmalarının gelişimine katkı sağlamak olan "2204-A Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında" Samsun bölge finali 25-26 Mart tarihleri arasında gerçekleştirildi.

İlimizin 18 proje ile katılmaya hak kazandığı bölge finallerinde Matematik alanında Şehit Ferhat Ünelli Bilim ve Sanat Merkezi Öğrencisi Yavuz Bülent YURDUSEVEN "Kırık Çubuk Probleminde Çokgen İçin Yeni Bir Yaklaşım", Türk Dili ve Edebiyatı alanında Amasya Macit Zeren Fen Lisesi öğrencisi Salih Esad TETİK "Gazete Olay'dı / Edebiyat Kolay'dı" isimli projeleriyle birinci olarak ilimizi Türkiye finallerinde temsil etmeye hak kazandılar. Yarışmaya katılan diğer projelerden Macit Zeren Fen Lisesi öğrencileri Sudenaz KANIK, İrem ÇAYDERE, Ilgın YAŞAR'ın Değerler Eğitimi alanındaki "Doğadan Doğaya" ve Şehit Ferhat Ünelli Bilim ve Sanat Merkezi Öğrencisi İhsan Kaan SİVASLIGİL'in Kültürel Miras alanındaki projesi "Amasya Cami ve Amasya Sokağı" ikincilik ödülü alırken Macit Zeren Fen Lisesi öğrencileri Huzeyfe Fazıl KOÇ ve İklimiya AKÇA'nın Dil ve Edebiyat alanındaki "Safahat'ta Manzum Hikâyeler Bir Sınıflandırma ve İnceleme Denemesi" projesi üçüncülük ödülü almaya hak kazandı.

Yarışma sonuçları hakkında açıklamalarda bulunan İl Millî Eğitim Müdürümüz Ömer COŞKUN," Ortaöğretim düzeyinde gerçekleştirilen TÜBİTAK Lise Öğrencileri araştırma yarışmasına katılan ve emeği geçen öğretmenlerimize teşekkür ediyorum" dedi. İlimizin 18 proje ile Samsun Bölge finallerinde temsil edildiğini ve toplam 5 ödül aldığını belirten Müdür COŞKUN," Algoritma/Mantıksal tasarım ile Dil ve Edebiyat tematik alanlarında Türkiye finallerine kalmak ilimizin eğitim alanındaki gelişimini tüm ülke ile paylaşmamıza imkân sağlayacaktır. Öğrencilerimize Türkiye finallerinde başarılar diliyorum." diyerek sözlerine son verdi.

 

Hızırpaşa Mah. İstasyon Cad. No72 05100 Merkez/AMASYA - (0358) 211 04 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.