AMASYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜBİTAK Liseler Arası İHA Yarışması Tasarım Raporu Sonuçları Belli Oldu

TÜBİTAK Liseler Arası İHA Yarışması Tasarım Raporu Sonuçları Belli Oldu

İnsansız Hava Araçları (İHA) konusunda farkındalığı yaygınlaştırmak, bu alandaki teknolojik gelişmeleri izlemek, bu gelişmelere katkı sağlamak ve aynı zamanda katılımcılara teknik ve sosyal deneyim kazandırmak amacıyla TÜBİTAK tarafından Döner Kanat ve Sabit Kanat kategorilerinde ilk kez düzenlenen Liseler Arası İnsansız Hava Araçları Yarışması düzenlendi. Başvuruları 16 Şubat-30 Nisan 2020 tarihleri arasını kapsayan yarışmaya ülke genelinde toplam 291 başvuru yapıldı.

Amasya Şehit Ferhat Ünelli Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri KODROTA takımı Döner Kanatlı İHA kategorisinde finale kaldı. 291 başvurudan destek almaya hak kazanan 125 proje Gaziantep Alleben Göletinde 16-20 Eylül 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali sergilenecektir. Amasya Şehit Ferhat Ünelli Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri tarafından kurulan KADROTO takımı Döner Kanatlı İHA kategorisinde 95 Puanla 6. Sırada bulunuyor. Yarışmada ilimizi temsil eden diğer okulumuz Macit Zeren Fen Lisesi öğrencilerinin kurduğu ALFA takımı ise Döner Kanatlı İHA alanında 81 puan alarak tasarımları Teknofest'te sergilenecek ikinci okulumuz oldu.

KODROTA; teknoloji ve inovasyon alanında projeler üretmek ve üretilen ürünleri ilgili platformlarda kamuoyuna duyurmak amacıyla Kodlama ve Robotik Takımı 2018 yılında Şehit Ferhat Ünelli Bilim ve Sanat Merkezi çatısı altında bilgisayar öğretmenimiz Bahadır Özen tarafından kurulmuştur. Yıl içerisinde robotik çalışmaları yapan, bilgisayar ile kodlama yapıp özgün algoritmalar geliştiren öğrencilerden, meraklı, araştırmacı ve proje geliştirmeye istekli her öğrenci takıma katılmaktadır. Her örgün eğitim düzeyinden üyesi bulunan takımımız farklı projelerde farklı takımlar oluşturmaktadır.

TÜBİTAK tarafından Döner Kanat ve Sabit Kanat kategorilerinde ilk kez düzenlenen Liseler Arası İnsansız Hava Araçları Yarışması için Hakan Barış Pazar kaptanlığında kurulan Döner Kanatlı İHA takımı (KODROTA-L TAKIMI) Danışman Öğretmen Bahadır Özen, Sorumlu öğretmen Mevlüt Şahin, Yiğit Hesaptar, Burak Özçelik, Yavuz Bülent Yurduseven, Fethi Berke Kurt' dan oluşmaktadır.

ALFA; Bilgisayar oyunları programlamaları ile başlayan Macit Zeren Fen Lisesi 10. Sınıf öğrencileri Barış Aktaş, Alperen Kara ve Melih Var daha sonraki çalışmalarında Döner Kanatlı İnsansız Hava Araçları (İHA) alanında Mislab Laboratuvarı öğretmeni Ferhat Demir'in desteğiyle TÜBİTAK Liseler Arası İHA yarışması katılmış olup hazırlamış oldukları tasarımları Teknofest'te sergilenecek ilimizi temsil edecek ikinci okulumuzdur.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Doç. Dr. İlker Kösterelioğlu, TÜBİTAK Liseler Arası İHA Yarışmasındaki başarılarından ötürü Amasya Şehit Ferhat Ünelli Bilim ve Sanat Merkezi ile Macit Zeren Fen Lisesi öğretmen ve öğrencilerini tebrik eden İl Müdürümüz, "Son yıllarda artan Ar-Ge yatırımları sonucunda özellikle askeri alanlar başta olmak üzere sivil ve ticari alanda yaygın kullanım alanları oluşmaya başlayan İHA teknolojisine duyulan ihtiyacı karşılayacak ve ülkemizi bu alanda ileriye götürecek gençlerimizin başarılarından gurur duyuyor, 2023 Hedeflerimize bir adım daha yaklaştığımıza inanıyor, öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizi başarılarından dolayı tebrik ediyorum." diyerek sözlerine son verdi.

06-07-202006-07-2020

Hızırpaşa Mah. İstasyon Cad. No72 05100 Merkez/AMASYA - (0358) 211 04 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.