AMASYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TARIM MESLEK LİSEMİZDE İLK HASAT

TARIM MESLEK LİSEMİZDE İLK HASAT

Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğümüzün öncelikleri arasında yer almakta olan Meslek Liselerimizce Ucuz Ekmek Üretilmesi Projesi programları ilimizde kapsamlı olarak yürütülmekte. Proje kapsamında ekmek üretimi için ihtiyaç duyulan unun kendi imkânlarımızla üretilmesi büyük önem arz etmekte. Ucuz ekmek üretiminde kullanılmak üzere Gökhöyük Şehit Cemalettin Özdemir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizin 80 dekarlık arazisinde mısır ekimi gerçekleştirilmişti. Olgunlaşan mısırların hasatına İl Millî Eğitim Müdürümüz Mehmet Türkmen, Şube Müdürü Hayriye Tüfekci ve basın mensupları katıldılar.

Okul arazisinde üretilen mısır hasatında incelemelerde bulunan İl Müdürümüz Mehmet Türkmen: "İlk  tohumun atılmasından hasata kadar geçen sürecin bizzat takipçisi olduk. Tarım ülkemizin vizyonu ve geleceğidir. Toprağımızın her metre karesini verimli bir şekilde kullanıyor domatesinden,biberine;buğdayından mısırına,üzümünden,hünnapına,cevizine,elmasına kadar her çeşit meyve ve sebze üretiminde öncü oluyoruz. Biz bunların tamamını tüm alanlarda bölgemize ve bölgemiz iklimine uygun olarak yaygınlaştırma çalışmaları yapıyoruz.

Modern tarım yöntemlerini deneysel ve yaygın biçimlerde kullanan okulumuz arazilerinde sulama ile ilgili kullanılan sulama malzemeleriyle su israfının önüne geçilmektedir.

Buradaki eğitim-öğretimle Tarım sektöründe  yaşanan ara eleman sıkıntısını en aza indiriyoruz. Okullumuzun imzalamış olduğu protokollerle tarım alanında sektöre kaliteli ve hızlı ürün sunabiliyoruz. Tarım alanı her zaman geçerli ve kazanç getiren bir alan olduğu için velilerimizi öğrencilerini tarım alanında faaliyet yürüten okullarımıza yönlendirmelerini istiyoruz.

Projeye severek katılan öğrencilerimiz ile mısır hasadımızı gerçekleştirdik. Üreten gençlik sayesinde  Tarım meslek lisemizin arazisinde buğday yetiştirip una dönüştüreceğiz, kendi unumuzdan da ekmek üretip nihayetinde süreci öğrenmeyle tamamlayacağız." dedi.

 

17-10-202217-10-202217-10-202217-10-202217-10-202217-10-2022

Hızırpaşa Mah. İstasyon Cad. No72 05100 Merkez/AMASYA - (0358) 211 04 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.