AMASYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

PATENT VE FAYDALI MODEL YARIŞMASI BAŞVURULARI DEVAM EDİYOR

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından bu yıl ilk defa düzenlenecek olan 1'inci Ulusal Liseler Patent ve Faydalı Model Yarışması başvuruları, Millî Eğitim Bakanlığımıza bağlı okul ve kurumlarda lise düzeyinde öğrenim gören öğrenciler tarafından 31 Ocak 2021'e kadar yapılabilecek.
PATENT VE FAYDALI MODEL YARIŞMASI BAŞVURULARI DEVAM EDİYOR

"Patentle Türkiye" sloganı ile başlayacak olan yarışma, liselerde patent/faydalı model konusunda farkındalık oluşturulması, öğrencilerin gelecekte profesyonel meslek hayatında veya akademik çalışmalarda kullanacakları teknik bilgilerle donatılması ve öğrencilerin ülkemizin teknolojik gelişmesinde önemli bir yer tutan buluş faaliyetlerine özendirilmesini amaçlanıyor.

Bu yıl ilk kez lise öğrencilerine yönelik düzenlenecek 1'inci Ulusal Liseler Patent ve Faydalı Model Yarışması ile okullarımızda üretilen teknik bilginin patente dönüştürülerek ülke ekonomisinin ve teknolojisinin gelişmesine katkı sağlanması da hedefleniyor.

Yarışma Süreci ve Başvurular

Okullarımızda öğrenim gören ve teknik bir buluş/fikre sahip olup patent başvurusu yapacak her lise öğrencimiz yarışmaya katılım sağlayabilir.

Öğrencilerimiz yarışmaya Türk Patent ve Marka Kurumunun elektronik başvuru sistemi üzerinden (https://epats.turkpatent.gov.tr/run/TP/EDEVLET/giris )  çevrim içi patent ve faydalı model başvurusu yaparak ücretsiz katılabilecek. Yarışmaya bağımsız ya da grup hâlinde katılım olabileceği gibi öğretmenlerle birlikte de katılım sağlanabilecek. Fakat yapılacak başvurularda en az bir öğrencinin başvuru sahibi olarak eklenmesi gerekiyor.

Yarışma kapsamında  31 Ocak 2021'e kadar alınan başvurular, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından oluşturulacak seçici kurul tarafından başvuru unsurlarının hazırlanışı, teknik çözüm getirilen problemin tanımlanması, teknik çözümün uygulanmasını sağlayacak yeterlilikte anlatımı, koruma kapsamının belirlenmesi, istemlerin yazımı, buluşun yenilik seviyesi, teknik etki, sanayiye uygulanabilirlik, ticarileşme potansiyeli ölçütlere göre değerlendirmeye tabi tutulacak.

Yarışmada dereceye giren adaylardan birinciye 20 bin lira, ikinciye 15 bin lira, üçüncüye 10 bin lira, 4'üncü ve 5'inciye 5 bin lira verilecek. 6'ncılık ile 10'unculuk arasında dereceye girenler 4 bin lira, 11'inci ile 20'nci arasındakiler 3 bin lira, 21'inci ile 30'unculuk arasındakiler 2 bin lira para ödülü alacak.

Yarışma kapsamında alınan tüm başvuruların değerlendirmeleri tamamlandığında ödül töreni düzenlenecek ödül töreniyle ilgili bilgiler   www.patentleturkiye.gov.tr  ve  www.turkpatent.gov.tr  üzerinden açıklanacak.

Hızırpaşa Mah. İstasyon Cad. No72 05100 Merkez/AMASYA - (0358) 211 04 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.