AMASYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Mehmet TÜRKMEN Mesleki Eğitimi Tercih Eden Öğrencileri Destekleme İş Birliği Protokolü İmza Törenine Katıldı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Mehmet TÜRKMEN Mesleki Eğitimi Tercih Eden Öğrencileri Destekleme İş Birliği Protokolü İmza Törenine Katıldı.

 İl Müdürümüz Sayın Mehmet TÜRKMEN, Bakanlığımız Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile Konya Valiliği ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı arasında Mesleki Eğitimi Tercih Eden Öğrencileri Destekleme İş Birliği Protokolü imza törenine katıldı.

 Mesleki eğitimi güçlendirmek için yaptıkları çalışmalara ilişkin bilgi veren Sayın Bakan,25 Aralık 2021 tarihinde 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu'nda yapılan değişikliğe de değindi. Sayın Bakanımız Mahmut ÖZER: "Değişiklikten sonra 159 bin olan çırak ve kalfa sayısı, 530 bine çıktı. Bugün itibarıyla 530 bin çırak ve kalfadan bahsediyoruz." dedi.

 Katsayı uygulamasının hasarlarını tedavi eden, yeni açılımlarla çok daha güçlü ve geleceğe umutla bakan bir meslek eğitimin inşasını gerçekleştirdiklerini belirten Sayın Bakan, "Sayın Cumhurbaşkanımızın da kamuoyuyla paylaştığı gibi 2022 yılının sonuna kadar 1 milyon genci mesleki eğitim merkezleriyle buluşturacağız. Mesleki eğitim merkezlerine kayıt yaptıran tüm gençlerimize devlet olarak 1.275 lira ödüyoruz. Kanun değişikliğiyle işverenin üzerindeki o yükü aldık. Onları iş kazalarına ve meslek hastalıklarına karşı da sigortalıyoruz. Üçüncü yılın sonunda da kalfa olanlar asgari ücretin yüzde 30'u kadar ücret alıyordu, yüzde 50'ye çıkardık. Dolayısıyla o kardeşlerimiz de 2.125 lira ücret alıyorlar. İşte bu burslarla okuyan gençlerimiz 1.275 artı 300 lira, 2.125 artı 300 lira ile yollarına devam edecekler." ifadelerini kullandı. 

 Protokolün hayırlara vesile olmasını dileyen Bakanımız Sayın Mahmut ÖZER, faydalanıcılara başarılar diledi. Projeye katkıda bulunan tüm yönetici ve çalışma arkadaşlarına sevgi ve saygılarını sunduğunu belirtti.

 

27-06-2022

 

 

 

Hızırpaşa Mah. İstasyon Cad. No72 05100 Merkez/AMASYA - (0358) 211 04 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.