AMASYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Amasya'da Köy Yaşam Merkezleri Hayat Buluyor.

Amasya'da Köy Yaşam Merkezleri Hayat Buluyor.

 "Köy Yaşam Merkezleri" İle Köy Okulları Aktif Eğitim Birimleri Olarak Kullanılacak

 

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, köy okullarının aktif eğitim birimleri olarak kullanılması "köy yaşam merkezleri" konsepti altında yeni bir sürecin başlatıldığını belirtmişti. Bu kapsamda 4 bakanlığın iş birliğinde köy okullarında tarım ve hayvancılık gibi alanlarda halk eğitimi kurslarının ve yaz kampı gibi faaliyetlerin düzenleneceğini bildirmişti.

 Amasya İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak okul binalarının yeniden eğitim birimi olarak kullanılması amacı ile ilimizde 11 okul köy yaşam merkezi olarak belirlenmiş ve ilk etapta 4 köyümüzde çalışmalara başlanmıştır. Çalışmalara Bağlıca,Yassıçal ,Ermiş ve Bulduklu köy yerleşimlerinde başlanmıştır. Köylere ziyaretlerde köy halkı ile görüşülerek okulların yaşam merkezine dönüşüyle ilgili bilgiler verildi. Bu bilgilendirme sırasında Amasya  Şehit Mehmet Gök Halk Eğitimi Müdürlüğü bünyesinde Coğrafya öğretmeni Barış AYAZMA küresel iklim değişikliği ile mücadele konusunda kursiyerlere kurs vererek bilgilendirmeler yaptı.Küresel İklim Değişikliği ile Mücadele Kursuna İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Türkmen,İl Millî Eğitim Şube Müdürü Hayriye Tüfekci ve Amasya Şehit Mehmet Gök Halk Eğitimi Müdürü İbrahim Özarslan katılarak köy halkı ile bir araya geldi.

 Milli Eğitim Bakanlığının önceliği okul binalarının yeniden eğitim birimi olarak kullanılması hususunu dile getirerek köy halkı ile sohbetlerde bulunan İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet TÜRKMEN köy okullarının hepsinin aktif olarak yeniden kullanılmasıyla ilgili 'köy yaşam merkezleri' konsepti altında yeni sürecin başlatıldığını ifade etti. Projedeki amacın okul binalarının aktif olarak eğitim birimleri olarak kullanılması olduğunu belirtti.

 Yapılan çalışmalar,tanıtımlar verilen "Küresel İklim Değişikliği ile Mücadele" kursu kursiyerler ve  köy halkı tarafından ilgiyle izlenerek büyük beğeni ve takdir topladı.

 

29-07-202229-07-202229-07-202229-07-202229-07-202229-07-202229-07-2022

 

Hızırpaşa Mah. İstasyon Cad. No72 05100 Merkez/AMASYA - (0358) 211 04 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.