AMASYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"TARIMDA YENİ ÜRÜNLER VE YENİLİKÇİ YAKLAŞIMLAR" Konulu Toplantı Yapıldı     Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı DAĞ Başkanlığında İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet TÜRKMEN ve İl Tarım ve Orman Müdürü Hayrullah GÖKTEKİN ve Eskişehir Kadıneli Kooperatifi Başkanı,Amasya İl Milli Eğitim Şube Müdürleri,Ar-ge Birimi,Meslek Lisesi Okul İdaresi ve teknik öğretmenlerinin katılımları ile İl Milli Eğitim Toplantı Salonunda mor patates yetiştiriciliği ve özgün tarım ürünü yetiştiriciliği üzerine bir tanıtım toplantısı yapıldı. Toplantıda Gökhöyük Şehit Cemalettin Özdemir Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi müdürü ve öğretmenleri yürütmeye hazırlandıkları proje hakkında bilgi aldı. Eskişehir Kadıneli Kooperatif Başkanı Hayriye KUŞÇU  Eskişehir'de ürettikleri mor patates hakkında katılımcıları bilgilendirerek tanıtım gerçekleştirdi.Tanıtımın ardından Amasya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Eskişehir Kadıneli Kooperatifi ortak proje üretme kararı aldı.İlk etapta Türkiye'nin en verimli arazilerinden olan Geldingen Ovası'na kurulu Şehit Cemalettin Gök Meslek Lisesi arazisinin 1 dönümlük alanında mor patates üretimi yapılması kararlaştırıldı.

Deneme ekimi yapıldıktan sonraki yıl projenin kapsamının büyütülmesine karar verildi.Farklı bir ürün olan mor patatatesi birçok kadın üyesiyle üretmeti ve satmayı başaran Hayriye KUŞÇU Amasya'nın verimli topraklarında yetiştirilen tarım ürünlerine dikkat çekmek amacıyla Amasya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak çalışma yapma kararını aldığını ifade etti.Bu yıl Meslek Lisesi öğretmen ve öğrencileriyle Amasya'da ilk kez mor patates üretmeyi ve pazarlamayı planlıyor.

Neden Mor Patates?

Mor patates antioksidan,antisiyenin ve hyarulonik asit açısından çok zengin antosiyanin de içeren bir gıda.Hyarulonik asit cildin nemli kalmasını dolayısıyla hücrelerin genç kalmasını sağlayan bir besin.Hyarulonik asitten krem yapılabiliyor.Patates olmasına rağmen mor patateste karbonhidrat oranı çok düşük seviyede.Şeker hastaları güvenle yiyebiliyor.Hatta bu patatesle zayıflayabiliyor.Aynı zamanda Diyetisyenlik yapan Kooperatif Başkanı Hayriye KUŞÇU şeker hastalığı olan ve zayıflamak için kendisine başvuran hastalarını mor patatesle zayıflattığını ifade ediyor.

Mor patates çok sağlıklı bir ürün.Kanser ilaç tedavisinde kullanılan etken maddeye de sahip.

Eskişehir Kadıneli Kooperatifi ile Amasya İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle  yürüteceği üretim çalışmasıyla mor patates yetiştirmeyi ve dikkat çekici bu tarım ürünü sayesinde Karadeniz Bölgemisinin hatta Türkiye'nin en verimli arazilerine sahip Mesleki Teknik Anadolu Lisesini önce Türkiye'ye sonra yurtdışına tanıtmayı amaçlıyor.Amasya'da yetişen tarım ürünlerini dünya'ya pazarlamayı hedefliyor.

  

21-07-202221-07-202221-07-202221-07-2022

Hızırpaşa Mah. İstasyon Cad. No72 05100 Merkez/AMASYA - (0358) 211 04 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.