AMASYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sayın Nazif YILMAZ Amasya Genç Yetenekler Yarışıyor Resim ve Müzik Yarışmaları Ödül Törenine Katıldı.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sayın Nazif YILMAZ Amasya Genç Yetenekler Yarışıyor Resim ve Müzik Yarışmaları Ödül Törenine Katıldı.

        Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Sayın Nazif YILMAZ İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzce hazırlanan Genç Yetenekler Yarışıyor Resim ve Müzik Yarışmalarının Ödül Törenine katıldılar.Ödül Töreni 08.06.2022'de Amasya Belediyesi Kültür Merkezi Şehzade Salonunda yapıldı.Tören öncesinde Amasya İl Millî Eğitim Müdürlüğünce yürütülen örnek projeler,ödül alan çalışmalar,etwining projeleri ile Samsun Olgunlaşma Entitüsünün sergilediği eserler gezildikten sonra program saat 14.00'te Sayın Bakan Yardımcımızın salona teşrifleriyle başladı. Ödül Törenine Sayın Bakanımız, Amasya Valisi Sayın Mustafa MASATLI, Belediye Başkanı Sayın Mehmet SARI, Din Öğretimi Genel Müdürü Sayın Mehmet Nezir GÜL, İl Protokolü, siyasi partilerin yöneticileri, öğretmenler, veliler, davetliler ve öğrenciler katıldı.

       Törende konuşma yapan Milli Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın Dr. Nazif Yılmaz: "Amasya'ya gelme sebebim şehrin özünde ve tarihinde yer alan hat ve musiki geleneğimizin yeniden canlandırılmasına katkıda bulunmak. Hat levhalarımızı, gönüllerimizi ve zihinlerimizi yeniden şekillendirmek istiyoruz. Amasya İl Millî Eğitim Müdürlüğünün Genç Yetenekler Yarışıyor Resim ve Müzik Yarışmaları ödül töreni daveti için buradayım. Amasya'mız tarihi ile hem musikide hem de kadim sanat olan Hüsn-ü Hat'ta nice Hattat ve musikî değer yetiştirmiş bir ilimiz. Değerli İl Millî Eğitim Müdürüm bu çalışmayı bana ilettiğinde ben Amasya'da bulunmak istedim. Eğitim, çocuklarımızın özünde yer alan yetenekleri keşfedip hem kendi geleceği için hem de ülke geleceği için onları hazırlamaktır.

      Kimisi müzikte kimi resimde kimi de spor alanında yetenekli. Her şehrin bir kültürü var; Amasya'nın kültüründe de hat sanatı alanında yetişen nice ünlü Hattat var.Bu çalışma; geleneğin yeni temsilcilerini arama çalışması. Şimdi diyelim ki Amasya'ya : Bak senin tarihinde özünde hat sanatı var. Senin bunu tekrar yeniden ortaya çıkarmak ve devam ettirmek gibi bir vazifen var. Sizlerin de şehre bir mesajınız olsun, sözünüz olsun. Sırf bunu önemsediğim için bu çalışmaya katıldım. Amasya'ya gelmemin sebebi bu sözü paylaşmak ve bu mesajı Amasya'ya ulaştırmak.Böylece Amasya'mızda biz,yeniden kodlarımızda bulunan hat ve musiki geleneğimizi canlandıralım. Kadim resim sanatımızda kamışların sesi yeniden duyulsun. Hat levhalarımız gönüllerimizi ve zihinlerimizi yeniden şekillendirsin. Yeniden bu topraklardan geleceğin Hattat Hamdullahları ve Kayışzade Osmanları büyüsün,ün yapsın. Bu güzelliklerin ortaya çıkmasına da bu yarışma vesile olsun. Siz derseniz ki bu sanatları yaşatalım biz de İmam Hatip Okullarında kız öğrenciler için Hat,Ebru ;erkek öğrenciler için Musikî programı açabiliriz. Dereceye giren öğrencileri tebrik ediyor, davetiniz için teşekkür ediyorum." dedi.

      Programda konuşan İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Mehmet TÜRKMEN: "Müdürlüğümüz fuaye sergi alanında canlı performansla yaptığımız resim yarışmasına ve eş zamanlı gerçekleştirdiğimiz canlı müzik performans yarışmasına ilimizden ve çevre illerden 6,7,8. sınıf öğrencilerimiz katılarak yarıştılar. Bu yarışmalar sonucunda elde edilen ilk üç eser ve ilimizde başarıyla yürüttüğümüz projeler,etkinlikler,sergilemeye uygun örnek projeler bugün burada  bir arada sergilendi ve ödüllendirildi. İnanıyoruz ki daha çok çalışarak,hedefler koyarak ilimiz adına daha güzel işler çıkaracak,daha başarılı olacağız. Yarışmaya katkıda bulunanları ve dereceye girerek ödüllerini alacak öğrencilerimizi tebrik ediyorum." dedi.

      Amasya Valisi Sayın Mustafa MASATLI konuşmalarında :"Ülkemizin dört bir yanına on binlerce derslik yapılmış ve öğretmen sayımız bir milyonu aşmıştır. Şu anda Millî bütçeden en büyük payı eğitim almaktadır. Gerçekleşen bu fiziki dönüşümün yanında ders kitapları ve kaynak kitaplar ücretsiz dağıtılmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği üzere önümüzdeki eğitim-öğretim yılında tüm sınıflarda öğrenim gören öğrencilerimizin yardımcı kaynak kitapları ücretsiz olarak temin edilecektir.Yapılan tüm bu çalışmalar ülkemizin geleceği ve teminatı olan gençlerimiz içindir.Devletimiz öğrencilerimizin en iyi şekilde eğitim almaları ve hayata hazırlanmaları için bu denli gayret gösteriyorken ayrıca sanatta,müzikte ve sporda da başarılı olmaları için çok sayıda projeyi hayata  geçirmiştir. Ülkemize yeni ufuklar açan Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı sunuyorum. Amasya'mıza kazandırılan tüm eğitim çalışmaları için Millî Eğitim Bakanımıza, Değerli Bakan Yardımcımıza ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum." dedi.

     Konuşmaların ardından Üsküdar Hakkı Demir Anadolu İmam Hatip Lisesi  Musiki Korosunun koro dinletisi icra edildi. Tamamı öğrencilerden oluşan koro ve orkestra salonda bulunan misafirlere keyifli anlar yaşattı.

     Mini konser sonrasında Amasya'yı yurt içi ve yurtdışındaki yarışmalarda Amasya Şehit Ferhat Ünelli Bilim ve Sanat Merkezi öğrencisi olarak katıldığı Tübitak Liselerarası proje yarışmasında matematik dalında Türkiye 3.'lüğü alarak    ülkemizi uluslararası arenada temsil eden TÜBİTAK Türk Ekibine seçilen Yavuz Bülent YURDUSEVEN sahneye davet edildi. ABD'de düzenlenen ve 63 ülkeden 1750 öğrencinin katıldığı, dünyanın üniversite öncesi en büyük bilim ve mühendislik yarışması olan Uluslararası Regeneron ISEF 2022 Yarışmasında "Eklenen ve Kırılan Çubuk Problemi"ne literatürdeki ilk çözümü sunduğu projesi ile "ABD Ulusal Güvenlik Ajansı Araştırma Ödülü" kategorisinde 3.'lük ve ilk 4'e verilen "Matematik Büyük Ödül" kategorisinde 4.'lük olmak üzere toplamda 2 ödül alan Yavuz Bülen YURDUSEVEN'e başarılı çalışmaları ve araştırmalarından dolayı Millî Eğitim Bakan Yadımcısı Sayın Nazif YILMAZ tarafından şilt takdim edildi.

     Program devamında Amasya Genç Yetenekler Yarışıyor Resim ve Müzik Yarışmasında dereceye giren öğrencilere para ödülleri Bakan Yardımcısı Sayın Nazif YILMAZ ve programa katılan protokol üyelerince takdim edildi.Ödül Töreni programı sona erdi.

 

 


 09-06-202209-06-202209-06-202209-06-202209-06-202209-06-202208-06-202208-06-202209-06-202209-06-202209-06-202209-06-202209-06-202209-06-202209-06-202209-06-202209-06-202209-06-202209-06-202209-06-2022

Hızırpaşa Mah. İstasyon Cad. No72 05100 Merkez/AMASYA - (0358) 211 04 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.