AMASYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Engelsiz Dimağlar Projesi Kapsamında Cumhuriyet Ortaokulunda Konferans Verildi.

Engelsiz Dimağlar Projesi Kapsamında Cumhuriyet Ortaokulunda Konferans Verildi.

       Projenin etkinlikleri kapsamında Cumhuriyet Ortaokulunda gerçekleştirilen  faaliyete Altı Nokta Körler Derneği Amasya Şubesi Başkanı Sayın Musa DEMİRYARAR, İl Millî Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimi, öğretmenler ;anasınıfı ve 5. sınıf düzeylerinden öğrenciler  katıldı.

       Programda konuşan Altı Nokta Körler Derneği Amasya Şube Başkanı Sayın Musa YARAR: "Engelli bireylerin günlük hayatta karşılaştıkları problemlere ve engelli bireylere dikkat çekmek maksadıyla siz değerli öğrencilerle bir aradayız. Engelli kelimesi şu anda kulağa ve zihne yumuşak geliyor. Eskiden daha belirgin isimler kullanılıyordu. Bu isimler belki inciticiydi ancak günümüzde belki de "Engelli" kelimesi zihinlerde hafif bir engeli çağrıştırıyor bu da engelli bireylerin karşılaştıkları sorunları artırabiliyor." ifadelerini kullandı. Engelli Bireylerin günlük yaşamda karşılaştıkları problemlere ve engellere dikkat çeken Sayın Musa YARAR bu engellerin öğrencilere verilen eğitimlerle  ortadan kalkacağını ifade etti.

      Konferansta Görme Engelli bireylerin kullandıkları bazı işlevsel araç gereçler tanıtıldı.1921 yılından bugüne kadar kullanılmaya devam edilen bastonlar, Braille Alfabesinin kullanımı, akıllı saatler ve Gözüm Ol uygulaması öğrencilere tanıtıldı.Günlük yaşamımızda engeli olmayan bireyler bir dakika için bile olsa engelli bireyler için planlanmış alanları kullanmamalıdır; bir dakika için bile bu alanlar engeli olmayan bireylerce kullanılırsa oradan o anda geçen bir engelli alanı kullanamayacak ve mağdur olacaktır.

       Son söz olarak engel bugün var yarın da var olacak. Bunun için bilinçlenmemiz lazım. "ifadeleri kullanıldı.

       Konferans sonunda bütün dinleyici öğrencilerin tamamına Görenler İçin Kılavuz kitapları hediye edildi.

 

 

20-05-202220-05-202220-05-202220-05-202220-05-202220-05-2022

 

Hızırpaşa Mah. İstasyon Cad. No72 05100 Merkez/AMASYA - (0358) 211 04 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.