AMASYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Engelsiz Dimağlar Projesi Kapsamında Amasya Macit Zeren Fen Lisesinde Program Gerçekleştirildi.

Engelsiz Dimağlar Projesi Kapsamında Amasya Macit Zeren Fen Lisesinde Program Gerçekleştirildi.

 

     Amasya İl Millî Eğitim Müdürlüğü koordinesinde Türkiye Sakatlar Derneği Amasya Şubesi ve Altı Nokta Körler Derneği Amasya Şubesi ile birlikte Engelsiz Dimağlar adlı projeyi hayata geçirdik. Hedef kitlesi gelecek nesiller olan Engelsiz Dimağlar projesi faaliyetleri ile engelli bireylerin ihtiyaçlarının farkında olunması ve öğrencilerimizde istendik davranışların empati yoluyla kazandırılmasını amaçladık.  Bu kapsamda her hafta farklı okullarda farklı yaş gurubundan öğrencilerimizle bir araya gelmekteyiz. Yıl sonuna kadar faaliyetlerimiz hız kesmeden devam edeceğiz.

      Proje etkinlikleri kapsamında Amasya Macit Zeren Fen Lisesinde gerçekleştirdiğimiz faaliyete Türkiye Sakatlar Derneği Amasya Şubesi Başkanı Emine Hicin ARSLAN ve Altı Nokta Körler Derneği Amasya Şubesi Başkanı Musa DEMİRYARAR katıldı.

     Altı Nokta Körler Derneği Amasya Şubesi Başkanı Musa DEMİRYARAR, görme engelliler için tasarlanmış yürüyüş yolunda kaldırımlar üzerine düzensizce park edilmiş bisiklet, motosiklet gibi araçları gördüklerinde öğrencilerden mutlaka yetkililere ihbarda bulunmalarını rica etti. Gençleri birey olarak toplumsal duyarlılığa davet etti.

     Engelli bireylerle karşılaştıklarında, onlar için bir sorun fark ettiklerinde önce engeli olan bireylerden yardım almak isteyip istemedikleri konusunda iletişime geçmelerini istedi.

    Öğrencilerin büyük bir ilgiyle dinledikleri etkinlikle toplumuzdaki engelli bireylerin günlük hayatta karşılaştıkları problemlere dikkat çekildi. Engelli bireylerin günlük hayatta işlerini kolaylaştıran güncel uygulamalar, yazılımlar ve donanımlar tanıtılırken ülkemizin geleceğinde önemli roller üstlenecek öğrencilerimizden yeni projeler üreterek çözüm bulmaları istendi. Yapılabilecek tasarımlar, uygulamalar ve yazılımlar konusunda öğretmen ve öğrencilerle beyin fırtınası yöntemiyle fikir üretimi ve paylaşımı gerçekleştirildi.

 

11-03-202211-03-202211-03-202211-03-202211-03-202211-03-202211-03-202211-03-202211-03-2022

 

 

Hızırpaşa Mah. İstasyon Cad. No72 05100 Merkez/AMASYA - (0358) 211 04 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.