AMASYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Küçüklerden Büyüklere Masal Kuşağı

Küçüklerden Büyüklere Masal Kuşağı

Tüm dünyayı etkilediği gibi ülkemizi de etkileyen Covid-19 salgın hastalık sürecinde öğretmenlerimiz üretmeye ve paylaşmaya devam ediyor. Bu süreçte General Hikmet Akıncı İlkokulu 1/A sınıfı öğretmeni Rabiye KILIÇASLAN sınıfındaki öğrencilerden masal okumalarını istedi. Okudukları masalları video olarak kayıt eden öğrenciler, videolarını öğretmenleriyle paylaştılar. Öğretmenimiz, öğrencilerinin büyük bir özveriyle hazırladıkları masal videolarının akranlarına ve büyüklerine örnek olacağını düşünerek paylaşılmasını sağladı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Doç. Dr. İlker Kösterelioğlu Amasya yapılan çalışma kapsamında "Aile büyüklerinin küçüklere masal okuduğu zamanların artık yaşanmadığından yola çıkılarak çocukların masal okuduğu bu etkinlikle bir farkındalık oluşturmak amaçladıklarını ifade etmiştir. İl Müdürümüz ayrıca çocukların dünyayı ve hayata dair birçok şeyi deneyimledikleri masal anlarıdır. Masallar sistemli bir şekilde tasarlanmış düş ürünleridir. Yeri geldiğinde gerçeküstü olayları, yeri geldiğinde gerçek ve yaşanması mümkün olayları anlatır. Gizemli, büyüsel havası, serüven dolu olaylar içermesi ve sonsuz olasılıklar sunması masalları çocuklar için ilginç kılmaktadır. Masallar,  çocukların hayal gücü, yaratıcılık ve sanatçı yeteneklerine yönelik etkilerinin yansıra; sosyal duygusal gelişimleri üzerinde etkili olan bir araçtır. Masallar kültürün kuşaklar arası aktarımını sağlayan, ayrıca insanlar arası ilişkilerin nasıl yapılandırılacağına dair önemli bilgileri taşıyan öğrenme araçlarındandır. İnsanların birbirlerine anlattıkları masallar, ilişki kurma becerilerini, yaratıcılığı ve toplulukların hayallerini belirleyici güçlere sahiptirler. Sizleri masalların büyülü güçlerinden yararlanmak üzere "Küçüklerden Büyüklere Masallar Kuşağı" saat 19.00' da Amasya İl Milli Eğitim Müdürlüğü'müzün Youtube kanalına bekliyoruz." diyerek çocuklarımızı ekranlara davet etti.

15-06-2020

Hızırpaşa Mah. İstasyon Cad. No72 05100 Merkez/AMASYA - (0358) 211 04 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.