AMASYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Vali Dr. Osman Varol'un 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlama Mesajı

Vali Dr. Osman Varol'un 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlama Mesajı

Vali Dr. Osman Varol, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı. Vali Varol mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Milli egemenliğimizin sembolü, kurtuluş mücadelemizin ve demokrasi tarihimizin en önemli kurumlarından olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 100. yılında gururla kutladığımız Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, tüm milletimize ve istikbalimizin yegâne teminatı olan çocuklarımıza kutlu olsun.

23 Nisan 1920 tarihinde açılan Gazi Meclis, Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde yokluklar ve güçlükler içinde Milli Mücadeleyi yönetmiş ve zaferlere taşımıştır.

100 yıl önce ortaya çıkan bu irade, İstiklal Savaşı'nı büyük bir kahramanlık ve kararlılıkla yürütmüş, vatan topraklarını işgalden kurtararak, sonsuza kadar yaşayacak olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni kurmuştur.

İstiklal mücadelemizde eşsiz bir kahramanlık destanı yazan aziz milletimizin iradesini hayata geçirme yolunda sergilediği azim, başka milletlerin bağımsızlık mücadelelerine de ilham kaynağı olmuştur.

 

Sevgili Çocuklar;

Sizler, milletimizin umut çiçekleri, aydınlık yarınlarımızın güçlü kollarısınız. Bu bakımdan sizlerin sağlıklı, eğitimli ve mutlu bireyler olarak hayata devam etmeniz en büyük arzumuzdur.

Hedefimiz, sizleri özgürce düşünen, inisiyatif alabilen, sorgulayan, kendi toplumunun ve evrensel anlayışın doğrularından haberdar olan, hayatın güçlükleri ile baş edebilecek ölçüde donanımlı ve yetenekli gençler olarak yetiştirebilmektir. Bunu başarabildiğimiz takdirde bugünün çocukları, yarının gençleri olarak sizler ülkemizin sadece zenginliği değil, dinamizminin ve değişen potansiyelinin kaynağı olacaksınız.

Bizlerde, ülkemizi geleceğe taşımaya yönelik sorumlu ve duyarlı çabalarınızda sizlere destek verecek ve her zaman yanınızda olacağız.

Bu onurlu gün, sadece Türk çocuklarına değil, bütün dünya çocuklarına verilmiş eşsiz bir gündür.  Geleceğimizi temsil eden çocuklarımız, geçmişten aldıkları güçle milletimizin yarınlarını şekillendireceklerdir. Türk Milleti'nin aydınlık geleceği olarak gördüğümüz çocuklarımızın; sağlıklı ve mutlu bireyler olarak yetişmeleri ve bu şekilde hayatlarını sürdürmeleri en büyük isteğimizdir. Geleceği inşa edecek çocuklarımızın yücelen demokrasimizi en iyi şekilde temsil edeceğine inancım tamdır. Bu anlamlı günün, çocuklarımız için mutluluğun, heyecanın,  huzurun ve başarının günü olmasını temenni ederim. Yarının gençleri ve büyükleri olarak, Milletimizin güven ve desteği ile her zaman başarılı olacağınıza yürekten inanıyoruz.  Her birinizin vatanını, milletini gönülden seven, kültürel değerlerine sahip çıkan,  kendine güvenen bireyler olduğunu görüyor, sizlerle gurur duyuyoruz.

23 Nisan'ın milli birlik ve beraberliğin en güzel örneği olan Kurtuluş Savaşı sonrasında, millet iradesinin vücut bulduğu ve Cumhuriyetin temellerinin atıldığı gün olduğunu, İş gücünün ve sermayesinin neredeyse tamamını savaşlarda kaybetmiş olan ülkemizin bugün geldiği nokta hepimizin gurur duyması gereken bir gelişmedir. Ecdadımızın bizlere emanet ettiği bu kutsal vatanı, milletimizin geçmişten gelen birikimi ve birlik-beraberlik içinde çok çalışarak daha mamur hale getirmek, gelecek nesillere daha güçlü bir Türkiye bırakmak, hepimizin en büyük hedefidir.

Bu çok özel senede, Türkiye Büyük Millet Meclisimizin kuruluşunun 100. yıl dönümünde, atalarımızın büyük mücadeleler sonucu kazanarak bizlere armağan ettiği bu kutsal emanetin gururunu, dünya çocukları ile birlikte büyük bir coşkuyla icra etmeyi yürekten arzuladık. Ancak birçoğumuzun benzerine daha önce rastlamadığı Koronavirüs salgını, bütün dünyayı etkilediği gibi ülkemizde de olağanüstü önlemler alınması zaruretine neden oldu ve bir süre evlerimizde kalmamız gerekecek. Fakat bu durum bizlerin bu özel günü büyük bir gurur ve coşkuyla kutlamasına engel değildir. Toplumumuzun tüm fertleri aynı bilinç ve hissiyatla birbirine kenetlendiği takdirde, bu şanlı destanın halet-i ruhiyesi ülkemizin semalarını süsledikçe, fiziken yan yana olamasak da kalben ve fikren yekvücut olarak bu manevi birlikteliği hissetmemiz gayet mümkündür. Bu sebeple hepimiz evlerimizde, ülkece bir ve beraber olmanın verdiği coşku ve mutlulukla bayramımızı icra edelim.

Bu duygu ve düşüncelerle, bundan tam 100 yıl önce bu aziz vatanı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni bizlere emanet eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve bu topraklar üzerinde milli mücadelede canlarını seve seve milletimizin geleceği için feda eden yüce Şehitlerimize Allah'tan rahmet, Gazilerimize minnet ve şükran duygularımızı sunuyor, bütün hemşerilerimin ve özellikle çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutluyorum.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

23-04-2020

Hızırpaşa Mah. İstasyon Cad. No72 05100 Merkez/AMASYA - (0358) 211 04 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.