AMASYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Dr. Hüseyin GÜNEŞ in İlköğretim Hafta Mesajı

Dr. Hüseyin GÜNEŞ in İlköğretim Hafta Mesajı

 Değerli Amasyalılar

 

Bugün ülke sathında olduğu gibi Amasya’mızda da 244 civarında okul 4000 öğretmen, 1500 genel idare hizmetleri personeli ile birlikte geleceğimizin teminatı olan 59 bin yavrumuzun eğitim öğretimi için başlangıç yapıyoruz.

Geçtiğimiz iki hafta boyunca öğretmenlerimiz eğitim öğretim hazırlıklarını tamamladı. Yöneticilerimiz okullarımızı her bakımdan eğitim öğretime hazır hale getirdiler. Bu yıl ilk defa 1-5-9. Sınıflarımızda sadeleştirilmiş, güncellenmiş müfredat programlarını uygulayacağız. Bu programlar halkımızın da görüşleri alınarak en üst düzeyde demokratik katılımla oluşturuldu.

Yenilenen müfredatlar da değerler ve değer eğitiminin ana odağı oluşturulmuş, öğrencilere aktarılması hedeflenen adalet, dostluk, dürüstlük, öz denetim, sabır, saygı, sevgi, sorumluluk, vatanseverlik ve yardımseverlik gibi kök değerler eklenmiştir. Yenilenen müfredatların sade ve anlaşılır olması ön planda tutulmuş, konular görsellerle desteklenerek öğrencilerin daha çok ilgisini çeker hale getirilmiştir.

Bütün bu çalışmalar yavrularımızı geleceğe hazırlamak, milli, manevi değerlerine bağlı, değişim ve dönüşüme açık, girişimci ve üretken, dünya üzerindeki bilimsel ve teknolojik gelişmeleri takip edebilen ve onları milletimiz ve insanlığın faydası için kullanacak zeka, birikim, donanım, gönül enginliği ve iklimine sahip, erdemli, ferasetli, bağımsız, disiplinli, çalışkan gençler olarak yetiştirmektir.

Biz öğretmenler, eğitim ordusunun birer neferi olarak Atatürk’ün “eğitimdir ki; bir milleti ya hür bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da milleti esaret ve sefalete terk eder.” İlkesini temel alarak eğitim öğretimin fert, toplum ve millet hayatında vazgeçilemez bir yeri olduğunun idrakindeyiz.

Amasya eğitim camiası olarak sorumluluğumuzun ne kadar büyük, beklentilerin ne kadar yüksek olduğunun bilincindeyiz. Bu gün bizlere emanet edilen bu yavrularımız ve gençlerimiz, geleceğimiz için bırakacağımız en değerli mirasımızdır. Bizler bu emanete, şefkat, merhamet,  sevgi ile yaklaşacak onların akademik eğitimi kadar fiziksel, zihinsel ve ruhsal sağlıklarını, güvenliklerini de koruyacak ve geliştirecek bütün çalışmaları sürdüreceğiz.

Değerli velilerimiz,

Her fedakârlığı göze aldığınız yavrularınız için ne kadar değerli hayalleriniz ve beklentileriniz olduğunu tahmin edebiliyoruz. Bunu en üst düzeyde gerçekleştirebilmemiz için öğretmen-veli ve öğrenci sacayağını güçlendirmenizi istiyoruz Ancak Veliler olarak okul ve öğretmenlerle iletişim eksikliğinizin bahanesi işlerinizin yoğunluğu olmasın. Onlara sorumluluğu olmayan sınırsız imkânlar sunarak görevinizi yaptığınızı düşünmeyin. Hz peygamber’in “ hiçbir anne baba çocuğuna güzel bir eğitimden daha iyi bir miras bırakamaz” düsturunu unutmayınız.

Sevgili öğrenciler

Öğretmenler olarak bizler 7 gün 24 saat sizlerin hizmetinizde olduğumuzu unutmayınız. Eflatun’un; “Eğitimin amacı, insanlarda bulunan kabiliyetleri geliştirmektir” sözüne uygun olarak sizlerin kabiliyetlerini tespit ederek ve geliştirerek insanlığın hizmetine sunmak için mücadele ediyoruz. Biz öğretmen camiası olarak yarın sizlerle gurur duymak istiyoruz. Gelecekte sizlerin dünya ile yarışan ve rekabet eden gençler olduğunuzu gördükçe milletimize ve insanlığa karşı görevimizi yapmış olmanın huzur ve mutluluğunu yaşayacağız.

Saygıdeğer Öğretmen Arkadaşlarım,

Yaptığımız iş en üst düzeyde sorumluluğu gerektiren mesleklerden biridir. Bu düşüncemizi (Henry ADAMS) “bir öğretmen ebediyete hükmeden insandır. Tesirlerinin nerede biteceği asla bilinemez” sözü ile ifade etmektedir. Bu alanda yaptığınız fedakârlıkların, karşı karşıya kaldığınız olumsuzlukların karşılığı maddi imkânlarla ölçülemez. Sizlerin öğrencilerinize olan sevginiz, gönül bağınız bütün olumsuzlukların merhemi olduğunu unutmayınız.

 

Bu duygu düşüncelerle 2017-2018 öğretim yılının camiamıza Amasya’mıza ve memleketimize hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, saygılar sunuyorum.

Hızırpaşa Mah. İstasyon Cad. No72 05100 Merkez/AMASYA - (0358) 211 04 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.