AMASYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Geleceğimize Sözümüzdü, Geleceğimize Emanetimiz Oldu

Geleceğimize Sözümüzdü, Geleceğimize Emanetimiz Oldu

İl Merkez Gökmedrese mahallesinde bulunan Gökmedrese İmam Hatip Ortaokulu'nun yeni binasına tasınmasıyla boşalan okul binası bu mahallemizin ihtiyaçları ve çevre ilkokullarımızdaki öğrenci yoğunluğunu azaltmak için İlkokula dönüştürülmesi planlanmıştır. Bu kapsamda okulumuza eğitim şehidimiz olan Aybüke Yalçın'ın isminin yaşatılması amacıyla Gökmedrese Şehit Aybüke Yalçın İlkokulu adı verilmiştir. 

Okulun 2020-2021 eğitim öğretim yılında hizmete gireceğini ifade eden İl Millî Eğitim Müdürü Doç.Dr. İlker KÖSTERELİOĞLU göreve geldiği günden beri üzerinde çalıştığı bir proje olduğunu ve uzun bir olgunlaşma aşamasından sonra düzenlemelerin yapıldığını söyledi. Ayrıca 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde dönüşümü yapılan okul binasında bir dizi değişiklikler yapılarak öğrencilerimizin öğretmenlerimizin yaparak yaşayarak öğrenmeyi merkeze alan, öğrencilerimizi hayata hazırlayan, onların bütünsel bir açıdan geleceğe hazırlanmalarını sağlamak amacıyla yapısal bazı düzenlemeler yapıldığını ekledi.

Ayrıca öğrencilerimizin akademik bilgileri yaşamın bir parçası olarak öğrenmelerini sağlamak, yaşama yerleştirmelerini sağlamak, bilgide ve yaşantıda işlevselliğin ön planda olduğu bir kurguda birleştirmenin amaçlandığını ve öğrencilerimizin haklarının okuldaki sorumluluklarının bir yansıması olarak gerçekleşeceğini, sosyal ve duygusal gelişimleri ekseninde uygulamalar gerçekleştirileceğini de söyledi.

Okul bünyesinde öğrencilerin kendilerini ev ortamında hissetmelerini sağlamak amaçlandığını, ışık ve mekan tasarımlarında öğrencilerimizin doğal ihtiyaçları göz önünde bulundurulduğunu söyledi. 

Doç. Dr. İlker KÖSTERELİOĞLU, okula öğrencilerimiz ayakkabısız gireceklerdir, sınıflar her öğrenme stiline hitap eden materyalleri barındıracaktır. Her sınıfta bir lavabo bulunmaktadır. Okul zeminin tamamı laminent parke ile kaplanmıştır. Öğrencilerin ortak etkinlik yapabilecekleri birçok amaçlı salonu bulunmaktadır. Topluluk ve aidiyet bilinci gelişimini sağlamak amacıyla grup etkinlikleri ön planda tutularak hazırlana salonda sabit koltuk yerine hareketli sandalye tercih edilmiştir, dedi.

Öğrencilerimizin rahatlamaları için ve kendilerine zaman ayırmaları amacıyla dinlenme köşeleri dizayn edildiğini, okulumuzun mutfak bölümü bulunduğunu ve öğrencilerimizin burada kendilerine yemek hazırlayabileceklerini, haftada bir gün kendi yemeklerini kendileri yapacaklarını belirtti. Hem sofra adabını öğreneceklerini hem de kendine kendine yetebilme becerilerini kazanabileceklerini söyledi. Öğrencilerimizin kendi sınıflarını kendileri temizleyeceklerini, sorumluluk bilinci kazanmaları sağlayacağını da ekledi.

Öğrencilerimizin soğuk havalarda içerde ders işlemelerini sağlamak amacıyla ve beden eğitimi dersleri ve halk dansları, ritim çalışmaları vb. etkinlikleri icra edebilecekleri bir derslik oluşturulduğunu, okulun karanlık mekanların aydınlatmaları yeniden düzenlenerek rahatlatan mekan çözümleri uygulandığını da söyledi.

Okul bahçesinde öğrencilerimizin kendi ürünlerini yetiştirebilmelerini sağlamak amacıyla hobi bahçesi düzenlemiştir. Burada öğrencilerimiz tarım uygulamaları yapacak ve toprakla temasını sürdürecekler ve doğanın iyileştirici gücünün farkında olacaklarını da ekledi.

Okul bahçesinde bulunan ağaçlık alanda ise kum havuzu, tırmanma duvarı, tüneller ve açık alan dersliği bulunmaktadır. Okulun yeşil alan miktarının artırılması sağlanmıştır. Ayrıca öğrencilerin performanslarını sergilemeleri amacıyla bir anfi tiyatro alanı oluşturulmuştur. Öğrencilerimizin Okulda Bir Gece Etkinliğinde kullanacakları kamp alanı ve ateş yakma yeri belirlenmiştir.

Okulumuz burada değinme şansına bulunamadığımız bir çok uygulamayı da içerecektir. İlimizdeki diğer okul ve öğretmenlere model olması da amaçlanan okulumuzun kendi içinde öğrenen ve gelişen bir ekosistem öğretmen, öğrenci ve velilerimizin okul metaforuna ilişkin bir zihinsel dönüşüm oluşturması amaçlanmıştır. 

Gökmedrese Şehit Aybüke Yalçın İlkokulu'nun ilimize hayırlı olmasını diliyorum. Çalışma boyunca birlikte mesai yaptığımız arkadaşlarımıza özverili uğraşları için teşekkür ediyorum. Halk Eğitim Merkezimiz bünyesinde ücretsiz olarak açtığımız YKS üniversite sınavlarına hazırlık kursuna devam eden 500 öğrencimizin %75'i  üniversiteye yerleşti. Bu vesileyle bu başarıda emeği geçen öğretmenlerimizi ve onlara liderlik yapan Muhammet Bolat öğretmenimi özellikle tebrik ediyorum. Bu süreçte ayrıca öğrencilerimizin hayat yolculuğuna oluşturduğu ortam ile damga vuran Şube Müdürüm Mehmet Acar'ı da ayrıca kutluyorum.

30-08-202030-08-202030-08-202030-08-202030-08-202030-08-202030-08-202030-08-202030-08-202030-08-202030-08-202030-08-202030-08-2020

Hızırpaşa Mah. İstasyon Cad. No72 05100 Merkez/AMASYA - (0358) 211 04 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.