AMASYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün İlimize Teşrifinin 103. Yıl Dönümü Dolayısıyla Yayınladığımız İletidir

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün İlimize Teşrifinin 103. Yıl Dönümü Dolayısıyla Yayınladığımız İletidir

     Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Amasya'mıza  teşrif ettiği 12 Haziran 1919 günü Cülüs Tepe'de kendisini karşılamaya gelen şehir eşrafının "Paşam Emrindeyiz!" kelamında, kahramanlıkları yüce dağların gölgesiyle perdelenmiş Amasyalının gözlerinde  gördüğü bağımsızlık istidadının ve vatanperverlik ateşinin büyük bir kıvılcımla yanmaya başlamasının üzerinden tam 103 yıl geçti. Birliğimizi,dirliğimizi,gönüllerimizi ısıtan bu ateşin harı hiç sönmedi.

     Vatan ve halis millet söz konusu olduğunda "Kemallik" gösterip serden,anadan,unvandan geçen;her durumda her imkânda "Kâmil" kararlar verebilip iki kelimeyle Yeşilırmak'ın akış yönünü çevirir gibi tarihe,geleceğe yön veren halkı "Tevfik"e erdiren adları unutulmuş kahraman doğmuş,kahraman yetişmiş nice büyük Amasyalı ecdadımızın  ruhları şad mekanları Cennet olsun.

     12 Haziran 1919'da imzalanan Amasya Tamimi'nin imzalanış yıl dönümünde gençlerimizle bu coşkuyu,bu sevinci hep birlikte kutlamaya davet ediyoruz.

 

Hızırpaşa Mah. İstasyon Cad. No72 05100 Merkez/AMASYA - (0358) 211 04 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.