AMASYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Engelsiz Dimağlar" Projesi Kapsamında Yeşilırmak Ortaokulu'nda Program Gerçekleştirildi.Amasya İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde Türkiye Sakatlar Derneği Amasya Şubesi ve Altı Nokta Körler Derneği Amasya Şubesi ile birlikte hayata geçirilen "Engelsiz Dimağlar" projesinde engelli bireylerin ihtiyaçlarının farkında olunması ve öğrencilerden beklenen davranışların empati yoluyla kazandırılması amaçlanıyor.

Bir araya geldikleri Yeşilırmak Ortaokulu öğrencilerine bilgiler veren Türkiye Sakatlar Derneği Amasya Şubesi Başkanı Emine Hicin Arslan, "Toplum bilinciyle bütün engelleri aşmış olacağız. Engellerin hayatlarını kolaylaştıracak çözümler ürettiğimizde engel diye bir şey olmadığını göreceğiz. Engellemelerin kalktığında erişilebilir bir dünya siz öğrencilerimizle olacak" dedi.

Fiziksel çevre şartlarının yetersizliğinin engelli bireylerin sıklıkla karşılaştığı durumlar olduğunu, yürüme alanları ile kaldırımlardaki rampaların önüne araç bırakılmasının engelliler için halen bir sorun teşkil ettiğine değinen Arslan, bu konudaki duyarlılığı artırmak için öğrencilerden anne ve babalarına hatırlatmada bulunmalarını istedi.

Dünya nüfusunun yüz 15'i'nin, Türkiye'de ise nüfusun yüzde 13'ünün engelli olduğunu hatırlatan Altı Nokta Körler Derneği Amasya Şubesi Başkanı Musa Demiryarar da günlük hayatta kullandıkları baston ve diğer gereçler konusunda bilgiler aktardı. Bir görme engelliye yolda yürümesi için yardım ederken nelere dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Bir öğrencinin rüya görüyor musunuz? Sorusunu yanıtlatan Demiryarar, "Ben sonradan kör oldum. Örneğin rüyamda Yeşilırmak'ı gördüysem o yıllardaki halini görüyorum. Yüzünü tanıdığım insanları kör olmadan önceki yaşındaki hali gibi görüyorum. Tanımadıklarımın ise sesini işitiyorum. Doğuştan körler ise rüyalarında görüntü, renk kavramı hiç olmadan sadece ses işitir" şeklinde konuştu.

 

17-03-202217-03-202217-03-202217-03-202217-03-202217-03-2022

Hızırpaşa Mah. İstasyon Cad. No72 05100 Merkez/AMASYA - (0358) 211 04 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.