AMASYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Engelsiz Dimağlar Projesi Kapsamında Amasya Sosyal Bilimler Lisesinde Konferans Verildi.

Engelsiz Dimağlar Projesi Kapsamında Amasya Sosyal Bilimler Lisesinde Konferans Verildi.

     Projenin etkinlikleri kapsamında 19.04.2022 Salı günü Amasya Sosyal Bilimler Lisesinde gerçekleştirdiğimiz faaliyete Türkiye Sakatlar Derneği Amasya Şubesi Başkanı Sn. Emine Hicin ARSLAN ve Altı Nokta Körler Derneği Amasya Şubesi Başkanı Sn. Musa DEMİRYARAR katıldı.

     Programda konuşan Altı Nokta Körler Derneği Amasya Şube Başkanı Sn. Musa YARAR: "Engelli bireylerin günlük hayatta karşılaştıkları problemlere ve engelli bireylere dikkat çekmek maksadıyla siz değerli öğrencilerle bir aradayız. Engelli kelimesi şu anda kulağa ve zihne yumuşak geliyor. Eskiden daha belirgin isimler kullanılıyordu. Bu isimler belki inciticiydi ancak günümüzde belki de "Engelli" kelimesi zihinlerde hafif bir engeli çağrıştırıyor bu da engelli bireylerin karşılaştıkları sorunları artırabiliyor." ifadelerini kullandı.Konferansta Görme Engellilerin kullandıkları bazı işlevsel araç gereçler tanıtıldı.1921 yılından bugüne kadar kullanılmaya devam edilen bastonlar, Braille Alfabesinin kullanımı, akıllı saatler ve Gözüm Ol uygulaması öğrencilere tanıtıldı.

    Programda konuşan Türkiye Sakatlar Derneği Amasya Şubesi Başkanı Sn. Emine Hicin ARSLAN : "Fiziki şartlar iyileştirilirse engel kavramının ortadan kalkacağını dolayısıyla engeli olan bireyin de olmayacaktır." İfadelerini kullandı.

    Sn. Musa DEMİRYARAR: Dünya Engelliler Haftası'nda engelli bireylerin sorunlarına dikkat çekilmeli, farkındalığın oluşturulması için çalışmaların yapılacağı bir hafta olarak değerlendirilmelidir. Bir kutlama haftası olarak görülmemeli, "Engelliler Haftanız Kutlu olsun!" denilmemelidir ifadelerini kullandı.

    "Yanlış bilinen doğrular var. Sevgi her engeli aşar deniliyor. Ama yanlış. Sevgi ancak bilinçle her engeli aşabilir tek başına hiçbir şey yapamaz...

     Günlük yaşamımızda engeli olmayan bireyler bir dakika için bile olsa engelli bireyler için planlanmış alanları kullanmamalıdır; bir dakika için bile bu alanlar engeli olmayan bireylerce kullanılırsa oradan o anda geçen bir engelli alanı kullanamayacak ve mağdur olacaktır.Bir de özellikle Ramazan ayında artan istismarlardan bahsedeceğiz. Engelliler üzerinden para elde etmek isteyen art niyetli insanlar başka illerden geliyoruz ve engellilere para topluyoruz diyorlar. Bunları yapan kişilere itibar etmeyiniz. Kesinlikle ödeme yapmayınız.Son söz olarak engel bugün var yarın da var olacak. Bunun için bilinçlenmemiz lazım. "ifadeleri kullanıldı.

     Konferans sonunda Edebiyat öğretmeni teşekkür konuşması yaptı. Konferans sonunda öğretmen ve öğrencilere Görme Engelliler Hakkında Görenler İçin Kılavuz kitapları hediye edildi.

 

21-04-202221-04-202221-04-202221-04-202221-04-2022

 

 

 

  

 

Hızırpaşa Mah. İstasyon Cad. No72 05100 Merkez/AMASYA - (0358) 211 04 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.