AMASYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ayşe-Kadir Kutlu Kızılay Anaokulu Türkiye Cumhuriyeti'nin 27. Ve son Başbakanı Sayın Binali YILDIRIM ile Semiha YILDIRIM Hanımefendi'nin Teşrifleriyle Hizmete Açıldı.

Ayşe-Kadir Kutlu Kızılay Anaokulu Türkiye Cumhuriyeti'nin 27. Ve son  Başbakanı Sayın Binali YILDIRIM ile Semiha YILDIRIM Hanımefendi'nin Teşrifleriyle Hizmete Açıldı.

      Sayın Semiha Yıldırım Hanımefendi'nin himayelerinde Türk Kızılay'ı tarafından yürütülen "81 İl'e 81 Anaokulu Projesi" kapsamında yapımı tamamlanan Ayşe-Kadir Kutlu Kızılay Anaokulunun açılışı, Türkiye Cumhuriyetinin 27. ve Son  Başbakanı,Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallılar Konseyi Başkanı,28. Dönem TBMM Başkanımız Sayın Binali Yıldırım ile eşi Semiha Yıldırım Hanımefendi'nin teşrifleri, Valimiz Mustafa Masatlı ve eşi Esra MASATLI Hanımefendi, Amasya Milletvekillerimiz M. Levent KARAHOCAGİL ile Hasan ÇİLEZ, Kars Milletvekili Ahmet ASLAN, Erzincan Milletvekili Süleyman KARAMAN ve Burhan ÇAKIR, Amasya Eski Milletvekili Haluk İPEK, Amasya Belediye Başkanı Mehmet SARI, Erzincan Belediye Başkanı Bekir AKSUN,İl Millî Eğitim Müdürümüz Mehmet TÜRKMEN ve protokol mensuplarının  katılımlarıyla gerçekleştirildi.

      Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızla başlayan açılış programında Türk Kızılay İstanbul Şube Başkanı Mehmet UĞURELLİ ile hemşehrimiz, Türk Telekom İnternational Üst Yöneticisi Şükrü KUTLU konuşma yaptılar.

     Amasya Belediye Başkanı Mehmet SARI, Amasya Milletvekilleri M. Levent KARAHOCAGİL ile Hasan ÇİLEZ ise yapımı tamamlanan anaokulunun İlimize ve minik öğrencilere hayırlı olması temennisinde bulundular.

     Eski Başbakanımız Sayın Binali YILDIRIM Beyefendi'yi ilimizde görmekten duyduğu memnuniyeti ifade Valimiz Mustafa MASATLI ise şunları ifade etti: "Sayın Başbakanım, Saygıdeğer Hanımefendi öncelikle sizleri Amasya'da ağırlamaktan duyduğumuz memnuniyeti ifade ediyor, ilimize hoş geldiniz diyorum.Geçtiğimiz yıl Mart ayında elim bir helikopter kazasında şehit olan, Piyade Uzman Çavuş Hakan Gül kardeşimizin ailesine taziyede bulunmuş ve Amasyalıların acısını paylaşmıştınız. Bu vesileyle Aziz Şehidimizi ve tüm Şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve hürmetle yâd ediyorum.Bu taziye sonrasında şahsıma, Saygıdeğer Hanımefendi Semiha Yıldırım'ın himayelerinde, Kızılay'ın 81 İl'e 81 Anaokulu Projesi kapsamında, Amasya'ya bir Anaokulu yapılması ve bu kapsamda uygun bir yer bulunması talimatı vermiştiniz.Biz de talimatınız üzerine bulunduğumuz alanı Anaokulu yapılmak üzere tahsis etmiş ve hayırsever hemşehrimiz Türk Telekom İnternational üst yöneticisi Şükrü Kutlu Bey ile inşaat protokolünü imzalamıştık. Bugün ise bu güzel Anaokulumuzu yine sizlerin ve Hanımefendinin teşrifleriyle hizmete açmanın mutluluğunu yaşıyoruz.Bu zamana kadar her alanda Amasya'mıza gösterdiğiniz ilgiden, desteklerden ve himayelerinizden dolayı Şahsınıza ve Saygıdeğer Hanımefendiye şükranlarımı sunuyorum.Bu düşüncelerle başta Sizler ve Değerli Hanımefendi olmak üzere, hemşehrimiz Şükrü Kutlu beye ve emeği geçen herkese Amasyalılar adına teşekkür ediyor, Anaokulumuzun ilimize hayırlı olmasını temenni ederek, saygılarımı sunuyorum."

    Son olarak konuşan Sayın Binali YILDIRIM Beyefendi ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "Şehzadeler Şehri Amasya'nın saygıdeğer güzel insanları,Hanımefendiler, Beyefendiler, Sevgili Gençler, Sevgili Çocuklar!Bugün Amasya için önemli bir gün. İstiklal mücadelemizin ikinci durağı Amasya'dır. 12-22 Haziran'da Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye'nin İstiklal Mücadelesinin esaslarını Şehzadeler Şehrinde tüm dünyaya açıkladı. 'Milletin istiklalini, yine millettin azim ve kararı kurtaracaktır.' şeklinde özetleyeceğimiz bu ilkeyle şanlı mücadelemiz devam etmiş ve genç Cumhuriyetimizin temelleri atılmıştır.Amasya 8500 yıldan fazladır, 14 medeniyete ev sahipliği yapmış ve Osmanlıya 12 şehzade ve bunların içinden 7 padişah yetiştirmiştir. Buram buram tarih kokan, doğasıyla bir marka şehirdir. Bu güzel şehre ne yapılsa yeridir ve azdır.

   Açılını gerçekleştireceğimiz anaokulu bedel olarak çok büyük bir proje olmayabilir. Ama anlam olarak çok heyecan verici bir projedir. Çünkü burada yavrularımız geleceğe hazırlanarak sosyalleşecek. Peygamber Efendimizin beşikten mezara kadar ilim öğrenin tavsiyesini dikkate aldığımızda, okul öncesi eğitim öğretimin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha iyi anlıyoruz.20 yıl önce ne yazık ki bunları konuşamıyorduk. Çünkü bırak okul öncesini, okul çağındaki eğitimde bile zorluklarımız vardı. Derslik sayımız, kitaplarımız, öğretmen sayımız yetersizdi. Okullarımızda internet diye bir şey yoktu. Karatahta yerine akıllı interaktif tahta geldi. Bütün teknoloji ve donanımlar okullarımızın emrine girdi. Bunu son 20 yılda başardık.Ama iş burada bitmiyor. Okul öncesi eğitimde de büyük hedeflerimiz var. Sadece beş yaşında değil, istiyoruz ki üç ve dört yaşındaki yavrularımız eğitim öğretimle tanışsınlar, kendilerini hayata hazırlasınlar. O yüzden Milli Eğitim Bakanımız büyük bir seferberlik başlattı. 2024 yılına kadar okul öncesi eğitimde ortalama %70'in üzerine çıkmak hedeflendi. Bugün beş yaşlarda bu hedefi tutturduk. Ancak üç ve dört yaşlarda daha yapacak çok işimiz var.Biraz sonra açılışını yapacağımız eğitim yuvası, bu amaca hizmet edecektir. Altı yıl önce bu projeyi başlattık. Eşim Semiha Hanımefendi öncülük yaptı. Türk Kızılay'la birlikte bu kampanyayla aile ve hayırseverler olarak, '81 İle 81 Ana Okulu Projesi' ile yola çıktık. İlk anaokulunu Bitlis'in Adilcevaz ilçesinde açtığımızda, azı bitti çoğu kaldı diyorduk. Amasya'ya açarken de, çoğu gitti azı kaldı diyoruz. İnşallah önümüzdeki sene sonuna kadar Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümü olan 2023 yılına kadar, 81 İlimizde tüm okulları açmayı hedefliyoruz. Hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum.Kamil odur ki koya dünyada eser, eseri olmayanın yerinde yeller eser. İşte Şükrü Kutlu kardeşimiz de az önce Vali Bey'in de bahsettiği gibi, Amasya'ya geldiğimizde şehidimizin evinin ziyaretinden sonra burada anaokulu olan var mı diye sorduğumuzda yok denildi. Vali bey sağ olsun anaokulunun yerini ayarladı. Şükrü Bey de babasının böyle bir hayali olduğunu, sağlığında gerçekleştiremediğini, onun bu hayalini gerçeğe dönüştürmek istediğini ifade ederek talip oldu. Kısa sürede de yapımı gerçekleştirildi. Ayşe Hanım ve Kadir Bey ise onların Allah mekânlarını cennet eylesin. Bütün geçmişlerimizin mekânı cennet olsun. Bu ülke için, bu millet için, bağımsızlığımız için canını feda eden bütün şehitlerimizin mekânı cennet olsun. Yaşayanlarımıza Allah hayırlı uzun ömürler versin.

 Çok şey konuşulabilir ama esas olan ortada küçük de olsa heyecan veren bir eser var. Şunu samimiyetle ifade etmek isterim; çok büyük işler yaptık. Büyük projeler gerçekleştirdik. Dünyanın hayalinin bile erişemediği büyük havalimanları, köprüler, uzun tüneller yaptık. Ama insana dokunan, doğrudan evlatlarımızı geleceğe hazırlayan sosyal sorumluluk getiren projelere vesile olmak, beni bütün bu büyük eserlerden daha fazla heyecanlandırıyor.Ülkemiz, İbn-i Haldun'un dediği gibi zor bir coğrafya. Amasya'dan ele alırsak, çevre yolunu yaparken başımıza gelmedik iş kalmadı. Ama dedik ki, biz bu çevre yolunu açacağız. Amasya'nın şehir içi trafiğini rahatlatacağız. Biliyorsunuz Ferhat ile Şirin de bu toprakların insanı. Nasıl Ferhat tüneller kazıp Şirin'ine ulaştıysa, biz de milletimizin sevgisine ulaşmak için 20 yıldır zamanımızı boşa geçirmedik.Liderimiz Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'la beraber yurdun her köşesinde yolları böldük, hayatları birleştirdik. Yolları böldük, gönülleri birleştirdik; yolları böldük Türkiye'yi doğudan batıya, kuzeyden güneye birbirine yaklaştırdık. Ama bir şeye çok dikkat ettik; yolları böleriz, Türkiye'yi böldürtmeyiz. Evelallah bu kararlılığımızla aynı şekilde devam ediyoruz. Daha yapacak çok işimiz var.Coğrafya kader dedik, biz de bu coğrafyanın gereğini yapıyoruz. Bu coğrafyada milyonlarca insana karşı sorumluluğumuz var. Şöyle bir hatırlayın; ne kadar terör, ne kadar göç, ne kadar savaş varsa hep Türkiye'nin etrafında oluyor. Irak, Suriye, Lübnan, Filistin, Kafkaslar, Karadağ ve şimdi Kuzey'imizde Rusya-Ukrayna ve 90'lı yılın ortalarında Balkanlar adeta kaynayan bir kazan. O yüzden güçlü olmaktan başka seçeneğimiz yok. Onun için bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız. Ay yıldızlı bayrağımızı en yükseklere kadar taşıyarak, göklere çıkartacağız.Bu duygularla açılışını gerçekleştirdiğimiz anaokulumuzun Amasya'mıza, yavrularımıza ve öğretmenlerimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Yapımı sırasında Sayın Valimize, Milletvekillerimize, Belediye Başkanımıza ve Milli Eğitim camiamıza katkı ve desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Eserimiz hayırlı,uğurlu olsun. Şükrü Bey'i hayırseverliğinden ötürü tebrik ediyorum. Allah hayrını kabul etsin. Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyor, sağ olun var olun değerli kardeşlerim!"

          Konuşmaların ardından anaokulu binası Sayın Binali Yıldırım ile Semiha Yıldırım Hanımefendi, Valimiz Mustafa Masatlı ve Esra Masatlı Hanımefendi ile protokol üyelerimiz tarafından kurdele kesilerek hizmete açıldı. Açılışın ardından Sayın Binali Yıldırım ve eşi Sayın Semiha Yıldırım Hanımefendi, sınıfları gezerek, minik öğrencilerimizle yakından ilgilenerek, hediyeler verdiler.

 

 

13-06-202213-06-202213-06-202213-06-202213-06-202213-06-202213-06-202213-06-202213-06-202213-06-2022

 

 

 

 

 

 

Hızırpaşa Mah. İstasyon Cad. No72 05100 Merkez/AMASYA - (0358) 211 04 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.