AMASYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

AMASYA VEFA GÖSTERİYOR

AMASYA VEFA GÖSTERİYOR

Bir toplumun gelecek kuşaklara aktarması gereken ve korumakla yükümlü olduğu değerler vardır. Bunlar insan eliyle yapılmış her türlü somut ve soyut kavramı içermektedir. Arkeolojik sit alanları, tekil yapılar ve yapı grupları, kültürel peyzajlar, sokak ve meydanlar, endüstri tesisleri, bölge ve şehirler, mezar alanları vb. somut kültürel mirasa örnek olarak verilebilir. Bunun yanında toplumsal bellek, gelenekler, fikir ve idealler, sözlü ve yazılı anlatımlar, sanat akımı, kişiler vb. ögeler ise somut olmayan kültürel miras içerisinde ifade edilmektedir.

Somut olan kültürel mirasımız kadar somut olmayan kültürel mirasımızı da gelecek kuşaklara aktarmak eğitim camiasının en başat görevlerinden biridir. Gelecek nesillerin kültürel öğelerinin farkında olarak ve bunlara sahip çıkarak daha sonraki kuşaklara aktarımını sağlamak çok önemlidir. Özellikle bir şehre iz bırakan ve herkes tarafından belli özellikleri ile bilinip, sevilip, takdir gören kişilerin sadece kendi yaşam sürelerinde değil daha sonrasında da tanınırlığını artırmak, şehre katkılarını anlamak için çalışmalar yapmak şehrin yaşayan belleğini de korumak için çok önemlidir.

Projemizle bu amaçla; şehrimize iz bırakan önemli şahsiyetleri ilimiz öğrencilerine tanıtmak ve bu kişilere ve eserlerine gereken değerin verilmesini sağlamayı hedeflemekteyiz. 


Hızırpaşa Mah. İstasyon Cad. No72 05100 Merkez/AMASYA - (0358) 211 04 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.