AMASYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Amasya Organize Sanayi Müdürlüğünde 18/11/2021 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında imzalanan "Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği Protokolü" ile ilgili toplantı yapıldı.

Amasya Organize Sanayi Müdürlüğünde 18/11/2021 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında imzalanan

14/12/2021 tarihine İl Millî Eğitim Müdürü Ömer COŞKUN başkanlığında Amasya Ticaret Odası Başkanı Murat KIRLANGIÇ, Amasya Organize Sanayi Müdürü Erkan BİLGİÇ, Mesleki eğitimden sorumlu İl Şube Müdürü Bedir ARSLAN ve Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri okul müdürlerinin katılımıyla Amasya Organize Sanayi Müdürlüğünde 18/11/2021 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında imzalanan "Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği Protokolü" ile ilgili toplantı yapıldı.

Organize Sanayi Bölgeleri (OSB), farklı üretim ve hizmet sektörlerini bir araya getirmesi nedeniyle mesleki ve teknik eğitimin niteliğini artırma potansiyeline sahiptir. Bu nedenle mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının OSB'lerde yer alması, işletmelerin nitelikli iş gücü ihtiyaçlarının karşılanması ile eğitim-sektör iş birliği açısından birçok fırsat sunmaktadır. Mesleki eğitim merkezlerinden mezun olan öğrencilerin kendi alanlarında istihdam oranının %88 olması bu durumun bir göstergesidir.

Ülkemizde 352 bağımsız mesleki eğitim merkezinde ve 623 MTAL olmak üzere toplam 975 kurumda Mesleki Eğitim Merkezi Program uygulanmaktadır."77 ildeki 251 organize sanayi bölgesi ile 4 ildeki 4 sanayi sitesi, en az bir mesleki ve teknik Anadolu lisesi ya da mesleki eğitim merkeziyle eşleştirildi. İlimizde Merkezde Şehit Gültekin Tırpan MTAL, Merzifon ilçemizde Merzifon MTAL ve Suluova ilçemizde Şehit Erkan Ayas MTAL organize sanayi bölgeleri ile eşleştirilmiştir. Bu sayede OSB'lerde mesleki eğitim merkezi Programı uygulamaları yaygınlaştırılacak. Eğitim öğretim ve belgelendirme faaliyetlerine katılım artırılacak. Katılımcılar ağırlıklı olarak bizzat üretim alanında işbaşında eğitim alarak meslek öğrenecek. Özetle daha dinamik eğitim müfredatı, daha dinamik eğitim materyalleri ve bizzat çalışarak öğrenen daha dinamik bir insan kaynağına kavuşacağız.

Bu nedenle OSB'lerdeki mesleki eğitim merkezlerinin yaygınlaştırılması, bu okulların OSB'lerde yer alan işletmeler ile iş birliğinin güçlendirilmesi, OSB'lerin mesleki eğitime erişim kapasitelerinin artırılması, mezunların istihdam olanaklarının artırılarak ülkemizin üretim gücüne katkı sağlanması hedeflenmektedir.

 

15-12-202115-12-2021

Hızırpaşa Mah. İstasyon Cad. No72 05100 Merkez/AMASYA - (0358) 211 04 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.