AMASYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Amasya İl Millî Eğitim Müdürlüğünden Örnek Bir Proje :ENGELSİZ DİMAĞLAR

Amasya İl Millî Eğitim Müdürlüğünden Örnek Bir Proje :ENGELSİZ DİMAĞLAR

 

     Amasya İl Millî Eğitim Müdürlüğünden Örnek Bir Proje; ENGELSİZ DİMAĞLAR

     Amasya İl Millî Eğitim Müdürlüğü koordinesinde Türkiye Sakatlar Derneği Amasya Şubesi ve Altı Nokta Körler Derneği Amasya Şubesi ile birlikte Engelsiz Dimağlar adlı proje hayata geçirilmektedir. Hedef kitlesi gelecek nesiller olan Engelsiz Dimağlar projesi faaliyetleri ile engelli bireylerin ihtiyaçlarının farkında olunması ve öğrencilerimizde istendik davranışların empati yoluyla kazandırılması amaçlamaktadır.  Bu kapsamda her hafta farklı okullarda farklı yaş gurubundaki öğrencilerimizle bir araya gelinecek, yıl sonuna kadar faaliyetlerimiz hız kesmeden devam edecektir.

     Projenin ikinci etkinliği kapsamında YHKB Zeynep Hatun Anaokulunda gerçekleştirilen faaliyete İl Müdürümüz Ömer COŞKUN, Türkiye Sakatlar Derneği Amasya Şubesi Başkanı Emine Hicin ARSLAN ve Altı Nokta Körler Derneği Amasya Şubesi Başkanı Musa DEMİRYARAR katıldı.

     Minik öğrencilere engelli olmak kavramını, engellilerin yaşadıkları zorlukları, engelli bir bireye nasıl davranmamız gerektiğini ve engelli bireylerin kullandıkları araç gereçler konusunda bilgi veren Emine Hicin ARSLAN ve Musa DEMİRYARAR minik öğrencilerden gelen soruları da yanıtladı.

    Bir ülkenin gelişmişlik düzeyinin belirlenmesinde en önemli ölçütlerden bir tanesi de o ülkedeki engelli bireylerin yaşam standartlarının hangi düzeyde olduğudur.

    Engelliler, yaşadıkları toplumda birçok olumsuz tutum ve davranışla karşılaşabilmekte, ülkelerin gelişmişlik düzeyleri farklılıklar gösterse de toplumların engellilere karşı tutum ve davranışları benzerlikler göstermektedir. Ekonomik ve sosyal yapı bozuklukları, bilgi eksikliği ve yetersizliği, duyarsızlık, yanlış yaklaşımlar, olumsuz tutum ve davranışlar, fiziksel çevre şartlarının yetersizliği engelli bireylerin sıklıkla karşılaştığı durumlardır. Engelli bireylerin yaşam standartlarının artırılması, toplumsallaşması ve üretken bir birey hâline getirilmesiyle gerçekleşir. Engelli bireylerin toplumun bir üyesi olarak toplumdan soyutlanmadan daimi sosyal yardımlarla temel ihtiyaçlarının giderilmesinin ötesinde kendisiyle barışık yaşamayı azami ölçüde devam ettirebilmesi için gerekli önlemler alınmalıdır.

     Dünya nüfusunun %15'i, ülkemiz nüfusunun % 13 ü engellidir. Bu oran 1.559.222 kişi demektir. Ama bu sayılar birer rakamı değil hayatları temsil etmektedir. Bugünün her sağlıklı bireyi yarının engelli adayıdır. Bu proje etrafımızda olan fakat kimi zaman görmediğimiz kimi zaman da görmezden geldiğimiz engelli bireyleri fark etmeyi ve onların ihtiyaçlarının farkında olmamızı sağlayacaktır

    Biz projemizle; öğrencilerin engelli bireyler ile bir araya gelerek onların yaşadığı zorlukları kendilerinden dinlemelerini sağlamak ve engelli bireylerin yaşadıkları zorluklar konusunda farkındalık oluşturarak empati yeteneklerini geliştirmeyi hedeflemekteyiz.

 

 

01-03-202201-03-202201-03-202201-03-202201-03-202201-03-202201-03-202201-03-202201-03-202201-03-202201-03-202201-03-202201-03-2022

 

Hızırpaşa Mah. İstasyon Cad. No72 05100 Merkez/AMASYA - (0358) 211 04 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.