AMASYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yazar Yelgin Arkoç Mesci, İl Milli Eğitim Müdürümüzü Ziyaret Ederek 'Kalenin Havvası' İsimli Romanını Takdim Etti

Yazar Yelgin Arkoç Mesci, İl Milli Eğitim Müdürümüzü Ziyaret Ederek 'Kalenin Havvası' İsimli Romanını Takdim Etti

Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği Eski Müdürü ve aynı zamanda yazar olan Yelgin Arkoç Mesci'nin kaleme aldığı 'Kalenin Havvası', yaklaşık iki yüz yıllık bir süreci anlatmaktadır.

Eseri; "93 Harbi yeni bitmiştir. Dünya devletleri büyük bir dönüşümün eşiğindedir. Osmanlı İmparatorluğu'nun dağılmasına zemin hazırlayan 13 Temmuz 1878 Berlin Antlaşması'nın imzalandığı gün Amasya Kaleköy'de bir kız çocuğu doğar. Büyük anası adını Havva koyar. Kıtlıkların, salgın hastalıkların, savaşların, Müslüman ve gayrimüslim göçlerinin, tehcirin, gizli sevdaların yaşandığı yıllardır. Havva'da Anadolu gibidir. Kozasından çıkmaya çabalar. Ali Kemal'ine Samsun'da rastlar. Culustepe'de Mustafa Kemal'i karşılar. Emaneti Starabon'un kenti Amasya'da, yüreği İstanbul'dadır. Yarım kalansa aşktır?" şeklinde özetleyen Sayın Mesci, romanın yazım sürecinin iki yıldan fazla sürdüğünü belirtti.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Doç. Dr. İlker Kösterelioğlu, "Kalenin Havvası" adlı romanı hediye ettiği için Yelgin Arkoç Mesci'ye teşekkür etti.

 27-05-2019

Amasya İl Milli Eğitim Müdürlüğü - (0358) 212 29 92 / 93949596

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.