AMASYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Valimiz Sayın Dr. Osman VAROL TÜBİTAK Projelerinde Dereceye Giren Öğrencilerimizle Bir Araya Geldi

Valimiz Sayın Dr. Osman VAROL TÜBİTAK Projelerinde Dereceye Giren Öğrencilerimizle Bir Araya Geldi

Valimiz Dr. Osman VAROL TÜBİTAK 12. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması ve 49. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Bölge Ödül töreninde dereceye giren öğrencilerle bir araya geldi. Programa ayrıca İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Hüseyin GÜNEŞ, TÜBİTAK bölge sergisinde dereceye giren okulların müdürleri, danışman öğretmen ve öğrencileri katıldı.

 

12. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması:

 

Ortaokul öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı’nca Biyoloji, Fizik, Kimya, Matematik ile bu yıl eklenen Değerler Eğitimi, Kodlama, Tarih ve Türkçe alanlarında ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI düzenlenmektedir.

 İlimiz 247 proje başvurusu ile başvuru sayısında Türkiye 12. Si olmuştur. İlimizden 17 proje Bölge Sergisine davet edilmiştir. Amasya İl Milli Eğitim Müdürlüğü; Fizik Bölge 1.,Kimya Bölge 1., Kodlama Bölge 1., Matematik Bölge 1., Matematik Bölge 1., Matematik Bölge 2., Tarih Bölge 2., Türkçe Bölge 2.,Kodlama Bölge 3., Tarih Bölge 3.’ğü dereceleri ile bölge finalinde büyük başarıya imza atmıştır.

 

49. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması:

 

TÜBİTAK-Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığınca lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve mevcut bilimsel çalışmalarının gelişimine katkı sağlamak amacıyla Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Kodlama, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türk Dili ve Edebiyatı alanlarında LİSE ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI düzenlemektedir.

 Amasya İl Milli Eğitim Müdürlüğünün TÜBİTAK 49. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Bölge Yarışmalarına 21 projesi davet edilmiştir. Amasya İl Milli Eğitim Müdürlüğü davet edilen 21 proje ile bölge 2. si olmuştur. TÜBİTAK 49. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Bölge Yarışmalarına Samsun (36), Amasya (21), Ordu (14), Tokat (13), Giresun (10), Kastamonu (5), Sinop ilinin (1) projesi davet edilmiştir.

 Amasya İl Milli Eğitim Müdürlüğü; bölgede Tarih Bölge ikincisi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölge ikincisi, Coğrafya Bölge üçüncüsü, Fizik Bölge üçüncüsü, Matematik Bölge üçüncüsü derecelerini elde etmiştir.

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Hüseyin GÜNEŞ konuşmasında üretilen projelerin; eğitim-öğretim niteliğinin ve etkinliğinin artırılması, bilişim teknolojilerine herkesin ulaşılabilirliğinin sağlaması, matematik, fen bilimleri ve teknoloji alanlarının geliştirilmesi ve bu alanlara ilginin artırılması, bilimsel araştırmalar ve toplum arasındaki ilişkilerin genişletilmesi ve güçlendirilmesi gibi hedeflerin gerçekleştirilmesine katkı sunacağını belitti.

Ardından Sayın Valimiz konuşmasında şunları ifade etti, “TÜBİTAK projelerine katılım sağlayan ve bununla kalmayıp derece alan öğrencilerimize ve onlara katkı sağlayan öğretmen ve yöneticilerle teşekkür ediyorum. Proje dediğimiz şey belirli bir hedefe ulaşmak için sahip olduğumuz kaynakları belirli bir zaman diliminde hedefe yönelik planlamaktır. İster sosyal bilimler olsun ister fen bilimleri olsun özellikle genç kardeşlerime söylüyorum, proje tabanlı çalışma hayatımızda olması gereken bir alışkanlıktır. Hangi işi yaparsanız yapın bu işi proje mantığıyla ele alıp doğru planlamanızla ancak mümkün olacak. Bu kültürü genç yaşta kazanmaya çalışmak çok önemli.

Başarılar bizi çok mutlu etti fakat önemli olan bu etkinliklere yoğun bir katılım göstermeniz. Özellikle öğretmenlerinizin sizi motive etmesi ve fikirlerinizi hayata geçirmek için sürekli çabalamanızdır önemli olan. Çünkü başarılı işler ortaya koymuş bir insanın geçmişi mutlaka başarısız deneyimlerle doludur. Öğretmenlerimizi, öğrencilerimizi motive ettikleri ve onları doğru yönlendirdikleri için tebrik ediyorum. Şunu biliyorum ki bir kurumda yöneticinin yarattığı pozitif ortam olmadan hiçbir iş yürütülemez ve başarılı olmaz. Özellikle yöneticilerimize yarattıkları bu pozitif ortamdan dolayı teşekkür ediyorum. Bizler sizlerin üretken olabileceğiniz ortamları yaratmaya gayret ediyoruz. Sizlerden de aynı gayreti her zaman bekliyoruz. Tekrar tüm öğrencilerimizi tebrik ediyor başarılarınızın devamını diliyorum.”

Program yarışmalarda dereceye giren, okulların müdürlerine, danışman öğretmenlerine ve öğrencilerine hediyelerinin verilmesi ile sona erdi.

 

 

09-04-201809-04-201809-04-201809-04-201809-04-201809-04-201809-04-201809-04-201809-04-201809-04-201809-04-201809-04-201809-04-201809-04-2018

Hızırpaşa Mah. İstasyon Cad. No72 05100 Merkez/AMASYA - (0358) 211 04 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.