AMASYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Tuğgeneral Hikmet Akıncı İlk ve Ortaokulundan “Bizim Manav Projesi"nin tüm geliri Mehmetçik Vakfına

Tuğgeneral Hikmet Akıncı İlk ve Ortaokulundan “Bizim Manav Projesi"nin tüm geliri Mehmetçik Vakfına

Amasya Tuğgeneral Hikmet Akıncı İlk-Ortaokulunda yardımseverlik değerler eğitimi kapsamında oluşturulan " Bizim Manav"da,  öğrenciler istedikleri meyveyi alıp ücretini görevlisi olmayan kumbaraya bırakıyor gelirini ise Mehmetçik Vakfına aktarıyor.

            Toplumsal değerlerin öğrenciler tarafından özümsenmesi ve yaparak yaşayarak kavranması amacıyla yürütülen proje kapsamında okulun giriş katında kurulan manav standında mevsimine uygun bütün meyveler bulunuyor. Teneffüslerde “Bizim Manav”a uğrayan öğrenciler hiçbir görevlinin olmadığı manavdan üzerinde fiyatı yazılı olan meyvelerden istediklerini alıp parasını kumbaraya atıyor. Manavda meyvelerle ilgili hazırlanan afişleri de okuyarak meyvelerin faydalarını öğrenmiş oluyorlar.

            Ekim ayı için planlanan yardımseverlik değeri adı altında yapılan “Bizim Manav” projesinden sorumlu öğretmen Nur HESAPTAR,  “Bu yıl yapılan değerlerin sözde kalmaması için projeyi öğrencilerle birlikte yaparak yaşayarak hayata geçirilmesini istedik.” dedi. Bizim Manav projesinin diğer sorumlu öğretmeni Tuba KAZANCI ise toplumsal değerleri öğrencilere aşılamak için sık sık projeler geliştirdiklerini açıkladı. KAZANCI, “Yardımseverlik üzerine kurulu projemizde, öğrenciler görevlisi olmayan manavda para alışverişini kendileri yaparak doğruluk ve dürüstlük değerlerini de kazandırmış oluyoruz.  Öğrencilerimiz verdikleri paranın da Mehmetçik Vakfına bağışlanacağını bildiklerinden projeye daha hassas davranmaya çalışıyorlar. ” dedi.

            Okul idaresinden büyük destek alan projede sorumlu öğretmen Tuba KAZANCI, “Yardımseverlik Manavına mevsimine uygun meyveleri getirdik. Ürünlerin üzerine tane fiyatlarını yazdık. Teneffüse çıkan çocuklar “Bizim Manav’a uğrayıp istedikleri meyveleri alıyor. Görevlisi bulunmayan manavdaki kumbaraya da ücretini bırakıyorlar. Öğrenciler bu sayede yardım yaparken doğruluk ve dürüstlük bilincini de edinmiş oluyor. Aynı zamanda okul müdür yardımcımız Ahmet Nebi KIRCA´ nın hazırladığı broşürlerle de öğrencilerimiz meyvelerin faydalarını öğreniyor.”dedi.

 

            Bizim Manav projesinden memnuniyetini dile getiren okul Müdürü Yavuz KAZANCI “Bütün öğrencilerimiz yardımseverlik, doğruluk ve dürüstlük sınavını başarıyla geçtiler. Okulumuz idareci ve öğretmenlerini çocuklarımızı bu anlayış içinde yetiştirdikleri için tebrik ediyorum.” dedi. 

12-10-201812-10-201812-10-201812-10-201812-10-2018

Hızırpaşa Mah. İstasyon Cad. No72 05100 Merkez/AMASYA - (0358) 211 04 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.