AMASYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Seçilen 50 Proje Arasında 6. Sırada Bulunan TÜBİTAK 4007 Merzifon Bilim Şenliği Başladı

Seçilen 50 Proje Arasında 6. Sırada Bulunan TÜBİTAK 4007 Merzifon Bilim Şenliği Başladı

2018/2. Çağrı döneminde TÜBİTAK Bilim ve Toplum Destekleri programları kapsamında desteklenmeye değer görülen ve seçilen 50 proje arasında 6. Sırada bulunan TÜBİTAK 4007 Merzifon Bilim Şenliği Valimiz Dr. Osman VAROL'un katıldığı törenle açıldı.

Beraberindekilerle birlikte incelemede bulunduğu stantlardaki projeler konusunda Atatürk Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Hasan SATILMIŞOĞLU ve proje koordinatörü Çiğdem AKKANAT'tan bilgi alan Vali VAROL, öğrencilerle eğitimcileri kutlayarak başarılarının devamını diledi.

Açılışa, Vali VAROL'un yanı sıra Amasya Milletvekili Hasan ÇİLEZ, Merzifon Kaymakamı Gürkan DEMİRKALE, Belediye Başkanı Alp KARGI, İl Milli Eğitim Müdürü Doç. Dr. İLKER KÖSTERELİOĞLU, daire amirleri, eğitimciler ve öğrenciler katıldı.

4007 - Bilim Şenlikleri Destekleme Programı; bilim kültürünün ve iletişiminin toplumun daha geniş kesimlerine yaygınlaştırılmasını, katılımcılara bilimsel bilginin ulaştırılmasını ve bilim - teknoloji arasındaki etkileşimin etkinlikler yoluyla kavratılmasını amaçlamaktadır.

Projenin amacı; Merzifon halkını bilim ile buluşturmak, halkın bilime yönelik ilgilerini artırmak ve bilimsel gelişmelerin bilincinde olmalarına katkıda bulunmaktır. Her geçen gün eğitim, tarım ve sanayi alanlarında kapasite artırımına gidilen ve istihdam artışı görülen bir bölgede halkın bilimsel okuryazar olması ve gençlerin bilim alanında kariyerlere ilgi duymaları önem arz etmektedir.

Bu projede gerçekleştirilecek ve farklı disiplin alanlarından seçilmiş atölye çalışmaları, sergi, tiyatro ve söyleşilerle, ilçe halkı bilim kültürü kazanma fırsatı yakalayacaktır. Projede ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik etkinlikler; proje yarışmalarında oldukça popüler olan biyoplastikler, robotik-kodlama, nanoteknoloji gibi konu alanlarından seçilmiştir. İlçenin tarım potansiyeli düşünülerek tarımla uğraşan kişilere yönelik etkinliklere de programda yer verilmiştir. Bu sayede bireyler bu konu alanları hakkında bilgi ve deneyim elde ederek, kendi proje fikirlerine zemin oluşturabileceklerdir. Farklı yaş grupları ve bilgi düzeylerine hitap eden kodlama, robotik, görsel tasarım, yenilikçi materyaller, mobil uygulamalar ve uzay ile ilgili etkinliklerle; halkın bilim ve teknoloji arasındaki etkileşimi kavramasının sağlanması beklenmektedir.

27-09-201927-09-201927-09-201927-09-201927-09-2019

Hızırpaşa Mah. İstasyon Cad. No72 05100 Merkez/AMASYA - (0358) 211 04 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.