AMASYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sarıkamış Şehitlerimizi 103. Yıldönümünde Bir Kez Daha Andık

Sarıkamış Şehitlerimizi 103. Yıldönümünde Bir Kez Daha Andık

             Gençlik ve Spor Bakanlığınca 81 il genelinde düzenlenen Sarıkamış Şehitlerini anma yürüyüşü düzenlendi.

Yürüyüşe Valimiz Sayın Dr. Osman VAROL, Tugay Komutanı Zafer UĞUR, Jandarma Komutanı Selami AKŞİT, Gençlik ve Spor İl Müdürü Abdullah KODEK,  İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Hüseyin GÜNEŞ, kurum müdürleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldılar.

Bundan 103 yıl önce Sarıkamış Harekâtında 90 Bin vatan evladı donarak şehit olmuştu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından programla ilgili değerlendirmelerde bulunan Gençlik ve Spor İl Müdürü Abdullah KODEK, ülke genelinde yapılan bu anlamlı yürüyüşe katılan vatandaşlarımıza teşekkür etti.

Bugün burada tarihimizde yeri olan çok önemli bir kahramanlık hikâyesini anmak için bir arada olunduğunu ifade eden Sayın Valimiz Dr. Osman VAROL, yaptığı değerlendirmelerde şunları kaydetti: "Bizim tarihimiz gerçekten bu tarz insanlarımızın fedakârlıklarının yarattığı efsanevi hikâyelerle doludur. Sarıkamış da bunlardan bir tanesidir. O günün şartlarında ülkemizi savunmak için seferber olan milletimizin, vatanın dört bir yanından toplanan askerleri savaşma fırsatı bulamadan coğrafya ve doğaya yenik düşmüştü. Hepinizin yüzlerine baktığımda soğuktan çok ciddi etkilenmiş durumdasınız. Böyle bir havayı düşünün. Bu havada biz bu sıkıntıyı çekerken ecdadın o kahraman çocukları -45 derecede nereye yürüdüklerini sorgulamadan sadece vatan uğruna yürüdükleri ve tek bir mermi atamadan çoğu soğuğa yenik düşerek şehit oldu. Bizim böyle bir ecdadın torunları olduğumuzu hatırlamamız için bu anma etkinlikleri çok önemli. Ne yaparsak yapalım onların hakkını ödeyemeyiz. Yapmamız gereken tek şey en azından onların vatan sevgisinin düzeyine erişmek ve zamanı geldiğinde ihtiyaç olduğunda onların gösterdiği fedakârlığın bir nebze de olsa küçük bir örneğini gösterebilmektir. Ben bugün milletimizin, bu kahraman ecdadının izinde gerek duyulursa her türlü fedakârlığı yapacağına inanıyorum. Gençlerimizi gördüğümde çok ciddi umut taşıyorum. Sarıkamış gibi kahramanlıklar bize birliktelik kuvveti veriyor. Bu tip etkinlikleri tekrar etmeliyiz ve bu ecdadı sadece bu tarz etkinliklerde değil her zaman aklımızın bir köşesinde tutmalıyız. Şu an huzur içinde yaşıyorsak bu kahraman ecdadın sayesinde olduğunu hiçbir zaman unutmamalıyız. Sarıkamış şehitlerimizi ve tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyor, yakınlarına tekrar başsağlığı diliyorum. Bu anlamlı etkinliğe katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum. “dedi.

Öğrencimizin şiir okumasının ardından şehitlerimiz için Kur´an-ı Kerim okundu.

Sarıkamış Şehitleri anısına düzenlenen yürüyüş, Saraydüzü Kışla Binasında başlayıp Şehzadeler Gezi yolunda son buldu.

  

08-01-201808-01-201808-01-201808-01-201808-01-201808-01-201808-01-201808-01-201808-01-201808-01-2018

Hızırpaşa Mah. İstasyon Cad. No72 05100 Merkez/AMASYA - (0358) 211 04 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.