AMASYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Hikâyemizin Yarım Asırlık Yerli Sesi Mustafa Kutlu" Paneli Düzenlendi.

"Hikâyemizin Yarım Asırlık Yerli Sesi Mustafa Kutlu" Paneli Düzenlendi.

 

23. Dönem Milletvekili ve Eski Tarım ve Köy İşleri Bakanı Prof. Dr. Sami GÜÇLÜ ’nün Sakarya Üniversitesi’nde bir grup üniversite öğrencisiyle başlattığı, ilerleyen dönemlerde Türkiye genelinde birçok şehirde de devam eden, Anadolu Mektebi Okumaları "Hikâyemizin Yarım Asırlık Yerli Sesi Mustafa Kutlu"projesinin paneli gerçekleştirildi. Panelde lise öğrencilerimiz Yazar Mustafa Kutlu’yu değişik ve farklı yönleriyle ele aldılar.  

 

“Hikâyemizin Yarım Asırlık Yerli Sesi: Mustafa Kutlu” adlı panel Amasya Belediye Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Panele Valimiz Sayın Dr. Osman VAROL, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sayın Orhan ERDEM, Tugay Komutanı Kurmay Albay Zafer UĞUR, Belediye Başkanı Cafer ÖZDEMİR, Eski Milletvekili ve Bakan Sami GÜÇLÜ, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Hüseyin GÜNEŞ, protokol üyeleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldılar. 

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Hüseyin GÜNEŞ panelin açılış konuşmasında “Bir eğitimci olarak gençlerimizi gördükçe geleceğimize daha umutla bakabiliyor, hem kitap okuyan hem de okuduklarını anlayan gençlerimizle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Ülke olarak her mesleği iyi yapan gençlere bireylere ihtiyacımız var. Ama en önemlisi milli, manevi, ahlaki değerlerimize sahip; geleneklerimizi, göreneklerimizi yaşatan vatanı ve milletini bayrağını seven bireylere ihtiyacımız var. Bunu en iyi anlatan yazarlardan bir tanesi de Mustafa Kutlu’dur.” Sözlerini ifade etti.

 İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Hüseyin GÜNEŞ’in konuşmasının ardından Macit Zeren Fen Lisesi, Türk Telekom Anadolu İmam Hatip Lisesi, Amasya Anadolu Lisesi, Bülbül Hatun Kız Anadolu Lisesi ile Sosyal Bilimler Lisesi 5 öğrencisi Mustafa Kutlu’yu farklı yazarlık ve kişilik yönleriyle ele alan paneli gerçekleştirdiler. 

 

Panelin ardından Gaziosmanpaşa Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alpay Doğan YILDIZ bir konuşma yaptı.  

 

Daha sonrasında Belediye Başkanı Cafer ÖZDEMİR düşüncelerini belirtti. 

 

Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Projesi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami GÜÇLÜ konuşmasında, “2012 yılında 12 kişilik bir öğrenci topluluğu ile başlattığımız okuma faaliyeti 5 yılda 25’ten fazla ile yayıldı. Bu proje ile amacımız düşünce, sanat ve kültür hayatımızda büyük etki ve katkıları olan yazarlarımızın bütün eserlerinin ve hakkında yazılanların okunması, değerlendirilmesi ve yorumlanmasıdır. Proje kapsamında olan değerli yazarımız Mustafa KUTLU’nun, eserlerinin ve Anadolu Mektebi Yazar Okumalarının Amasya’da doğru anlaşılıp belki de geleceğin yazarları olacak kıymetli öğrencilerimiz tarafından doğru anlaşılıp yorumlanması beni son derece memnun etti.”  

 

Panelist öğrencilerin Mustafa Kutlu’nun değişik yönlerini anlattıklarını ifade eden GÜÇLÜ “Biz Anadolu Mektebi olarak yazar seçip bu yazarın bütün eserlerini okumayı hedefliyoruz. Bu yazar hakkında yazılan yazıları da okuyoruz. Bizim öğrencilerimiz farklı kitaplar yerine kendi kapasitelerini daha çok arttıracak olan bir yöntemle bu yazarları daha iyi tanıyorlar ve anlamaya çalışıyorlar. Kısa sürede içerisinde kendilerinde bu anlamda fark edilecek bir gelişme ortaya çıkıyor. Bizim yazarlarımız bir bakıma Cumhuriyet Dönemi Türk Klasikleri desek yerinde olur. Mustafa Kutlu’dan sonra Tarık Buğra, Cengiz Aytmatov, Necip Fazıl, Sezai Karakoç, Nurettin Topçu gibi düşünür ve yazarlarımız okuyacağız. Niyetimiz ve gayretimiz şudur; üniversiteye giderken 5 yazar okuyan bir öğrencimiz üniversite döneminde de 5 yazar okuyarak Hayata 10 yazarı çok iyi okumuş, manevi, milli ve bu topraklara ait değerleri çok iyi kavramış ve kendisinin bir büyük ideale doğru hedeflenmiş, mesleğini çok iyi yapan bilinçli bir gençliğin örneklerini oluşturmak. Bizimki kitleye yönelik değil nitelik ağırlıklı bir çalışmadır. Herhangi bir liseden 10 öğrencinin dâhil olması yeterli olmaktadır. Gittikçe yayılarak model olma konusunda mesafe almış durumdadır. Amasya bu konuda örnek illerimizden biridir” dedi. 

Milli Eğitim Bakanı Yardımcısı Orhan ERDEM, seçkin yazarların eserleri ve düşüncelerinin öğrenciler tarafından değerlendirmeye tabi tutulması ve anlatılmasının sevindirici bir tablo olduğunu belirtti. Böylesine önemli yazarların eserlerinde yansıttığı düşüncelerin, öğrencilerin geleceğine yön vereceğini söyledi.

 

Valimiz Sayın Dr. Osman VAROL konuşmalarında;

 “Bugün burada çok anlamlı bir biçimde adlandırılmış olan bir projenin Amasya ayağındaki etkinliğini gerçekleştirmek üzere bir araya geldik. Bu etkinlikte bulunmaktan dolayı çok büyük bir memnuniyet duydum. Çok kıymetli Bakanımız, Değerli Hocamız önderliğinde Milli Eğitim Bakanlığı’mızın himayesinde gerçekleştirilen bu programda özellikle üç önemli olgu gerçekleştirilmiş oluyor. 

 

Birincisi, insanoğlunun bilgiyi üretmesi ve gelecek nesillere aktarması için en önemli araç olan yazının kuşaktan kuşağa aktarılmasını sağlayan okuma alışkanlığını geliştirmek, genç nesillere bu alışkanlığı yerleştirmek için çok önemli bir amaca hizmet ediyor. Bu konuda gerçekten çok büyük bir seferberlik halinde olan devletimizin tüm kurulları ve sivil toplum kuruluşları özellikle çok büyük bir çaba içerisinde. 

 

İkinci önemli nokta neyi, nasıl okumamız gerektiği hususunda çok önemli mesajlar veren bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Bugün bilgiye erişmek noktasında önümüzde çok fazla seçenek söz konusu. Bütün kuşak çok farklı kanallardan çok ciddi bir bilgi bombardımanı altında.  Bu bilgi bombardımanı altında, yeni kuşaklar doğru bir altyapı ile yetişmezlerse aslı ile bağlantısı olmayan bir kuşak yetişebiliyor. Gençlerimizin belirli bir yaştan itibaren toplum olarak kim olduğumuza, değerlerimizin ne olduğuna, geçmişte ecdadımızın hangi yolda yürüdüğüne ve gelecekte hangi yolda yürümemiz gerektiğine dair mesajlar ileten metinler okuması gerekiyor.  

 

Üçüncü olarak da okuduklarımızı akıl süzgecinden geçirerek uygun şekilde aktarmak gerekiyor. Bugün burada bu yaştaki kardeşlerimizin toplum karşısına çıkarak, oluşturduğu özgün metni özgüvenle bizlere sunduklarını gördük. Çok anlamlı bulduğum bu projenin Amasya’da gerçekleştirilmesinde emeği olan İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Hüseyin GÜNEŞ’ e daha sonra bu projenin fikir babası olan, çok kıymetli Bakanımız, Hocamız Sami Bey’e teşekkür ediyorum. Ayrıca bu projeyi kurumsal olarak destekleyerek Türkiye’de geniş çapta uygulanmasına himaye eden Milli Eğitim Bakanımız İsmet YILMAZ’ a ve tüm teşkilatına teşekkürlerimi sunuyorum.”  

 

Panelist öğrencilere protokol üyeleri tarafından katılım sertifikaları verildi.

Öğleden sonra devam eden ikinci oturum programı Prof. Dr. Sami GÜÇLÜ ve panelist öğrenciler arasında gerçekleştirildi. Okul öğrencileri Mustafa Kutlu’nun çeşitli yönlerini anlatarak Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Projesi Yürütme Kurulu Başkanı ve Eski Tarım Bakanı Prof. Dr. Sami GÜÇLÜ ile panele devam ettiler.

07-03-201807-03-201807-03-201807-03-201807-03-201807-03-201807-03-201807-03-201807-03-201807-03-201807-03-201807-03-201807-03-201807-03-201807-03-201807-03-201807-03-201807-03-201807-03-201807-03-201807-03-201807-03-201807-03-201807-03-201807-03-201807-03-201807-03-201807-03-201807-03-201808-03-201808-03-201808-03-2018

Hızırpaşa Mah. İstasyon Cad. No72 05100 Merkez/AMASYA - (0358) 211 04 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.