AMASYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Bakanlığı’ nın İlk Defa Uygulamaya Koyduğu Aday Öğretmen Tanıtımı Programı Yapıldı

Milli Eğitim Bakanlığı’ nın İlk Defa Uygulamaya Koyduğu Aday Öğretmen Tanıtımı Programı Yapıldı

 Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilk defa uygulamaya koyduğu “Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci” kapsamında İlimize atanan, adaylıklarını İlimizde geçirecek olan 147 aday öğretmen, dört aylık süreyi okullarda izleme, uygulama ve değerlendirme şeklinde geçirecek; kalan iki aylık sürede ise hizmet içi eğitime alınacak.

 

Saraydüzü Kışla Binasında yapılan Aday Öğretmenlik Süreci Bilgilendirme Toplantısı’nda süreç hakkında bilgiler veren İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Hüseyin GÜNEŞ “Sizlere geleceğimizi emanet edeceğiz. Bizlerden peygamber mesleği olan bir görevi devralacaksınız. Yapılan her iş, alınteri ile yoğrulan her helal mesai kutsaldır. Ancak öğretmenlik mesleği gönüllü olarak severek tüm fedakârlıkları göze alarak yapıldığında her işten daha kutsaldır.Bu mesleğimizi para hırsı, ideolojik saplantı, bir takım basit arzu ve isteklerimizi gerçekleştirme sevdası ile kirletmemeliyiz. Bize emanet edilen en değerli varlıklarımız çocuklarımızı her türlü basit hesapların üzerinde bir moral motivasyon ve fedakarlıkla yetiştirme azmi ve mücadelesi sergilemeliyiz. Gönüllülük, aşk, heyecan, moral motivasyonumuzun kaybolduğu noktada bu millete yapacağımız kötülüğün bir terör örgütünün yapacağı tahribattan kat kat daha fazla olacağını unutmayalım. Çünkü kazanacağımız her bir fert insanlık huzuru ve mutluluğuna katkı, kaybedeceğimiz her bir yavrumuzda insanlık barışı ve kardeşliği temeline konulmuş bir dinamit olacaktır. Bunu asla unutmayalım.” dedi.

 

Sayın Valimiz İ. Halil ÇOMAKTEKİN, “Sizler son derece kutsal, fedakârlık ve sorumluluk gerektiren özel bir meslek seçtiniz. Öğretmenlerimiz milletimizin ruh ve karakterinin şekillenmesinde önemli rol üstlenirler. Çocuklarımızın geleceğe hazırlanması öğretmenlerimiz sayesinde gerçekleşiyor. Toplumun ve milletin geleceğini sizler şekillendiriyorsunuz.

 

Bir öğrencinin iyi yetişmesi, topluma fayda sağlayacağı gibi, yanlış yetiştirilen bir fert de sadece kendisine değil topluma çok ciddi zararlar verecektir. Bu açıdan çok hassas bir görev üstleniyorsunuz. Sizler yüksek sorumluluk duygusuyla, sevgiyle, şefkatle, merhametle ve güzel örnek olarak çocuklarımızın iyi şekillenmesine önemli katkılar sunacaksınız. Sizlerin değişime ve yeniliğe açık olmanız gerekiyor. Aynı zamanda yaşadığınız toplumun kültürünü, milli ve manevi değerlerini yaşamanız ve tanımanız gerekiyor. Bu açıdan sizler şanslınız. Amasya bu bakımdan örnek bir şehir. Bu şehrin kadim bir medeniyet şehri olması size ayrıca bir vizyon katacaktır.

 

Okulda alacağınız tecrübenin dışında, geriye kalan boş zamanlarınızda Amasya’nın medeniyetini, tarihini, kültürünü, tarihi mekanlarını ve önemli şahsiyetlerini tanımak için zaman ayırmanızı tavsiye ediyorum. Danışman öğretmenlerin tecrübelerinden önemli dersler çıkarmak, size yol gösterici olacak ve zaman kazandıracaktır. Amasya’da bu tecrübe paylaşımıyla beraber, Milli Eğitim sistemini, diğer kurum ve kuruluşlarla olan işleyişi, devletin işleyiş mekanizmasını da mesleğin başındayken öğrenmiş olacaksınız. Sizlerin yetişmesinde emeği olan başta anne ve babalarınız olmak üzere, tüm öğretmenlerinizi kutluyorum. Hepinize sağlık, mutluluk ve başarılar dilerim.” dedi.

 

Konuşmaların ardından, aday öğretmenler adına bir öğretmenimize Sayın Valimiz İ. Halil ÇOMAKTEKİN tarafından çiçek verildi.

 

 

02-03-201602-03-201602-03-201602-03-201602-03-201602-03-201602-03-201602-03-201602-03-201602-03-2016

 

Amasya İl Milli Eğitim Müdürlüğü - (0358) 212 29 92 / 93949596

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.