AMASYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Safran 104 Yaşındaki Emekli Öğretmen Mukime Fıratoğlu’nu Ziyaret Etti

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Safran 104 Yaşındaki Emekli Öğretmen Mukime Fıratoğlu’nu Ziyaret Etti

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sayın Prof Dr. Mustafa Safran, Merzifon ilçemizde yaşamını sürdüren Cumhuriyet tarihinin ilk öğretmenlerinden 104 yaşındaki Mukime Furatoğlu ile bir araya geldi.

Evinde ziyaret ettiği Fıratoğlu´na çiçek ile Atatürk portresi sunan Safran, Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk´un Fıratoğlu´na yazdığı mektubu da okudu.

Safran, "Türkiye´nin hayatta bulunan en yaşlı öğretmeni. Hafızası yerinde, canlı bir tarih. Çok çeşitli yerlerde görev yapmış. Asker kızı, şehit kızı. Bu yüzden de çok duygusal davranışları var. Öğrencilerine özlem duyan ve onların hatıralarıyla yaşayan bir öğretmen." ifadesini kullandı.

Fıratoğlu´nun kendilerine çok ciddi tavsiyelerde bulunduğunu aktaran Safran, "Konuşmalarından anladığım kadarıyla Türkiye´deki gelişmeleri yakından takip ediyor. Kendisini bu yaşta zihin parlaklığı içerisinde gördüm. Allah uzun ömür versin. Eğitim camiamız, Bakanımız adına ziyarette bulunduk. Ellerinden öptük. Hayattan bir talebi yok. Sadece başarımızı istedi. Biz de bütün milletimize söz verdiğimiz gibi kendisine söz verdik." diye konuştu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Fıratoğlu da öğretmenliğe 1935 yılında başladığını, 1971 yılına kadar Türkiye´nin birçok yerinde görev yaptıktan sonra emekli olduğunu anlattı.

Bazı isteklerini anlattığını, ziyaretten çok mutlu olduğunu belirten Safran, "Atatürk portesi, Bakanın bana yazdığı mektup, beni çok onurlandırdı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk´un bana yazdığı mektubu okurken çok duygulandım, onurlandım. Hepsine çok teşekkür ederim." dedi.

 

Ziyarete İl Milli Eğitim Müdürümüz Doç Dr. İlker Kösterelioğlu ve Merzifon İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Yozgat da katıldı.

21-01-201921-01-201921-01-201921-01-201921-01-201921-01-2019

Hızırpaşa Mah. İstasyon Cad. No72 05100 Merkez/AMASYA - (0358) 211 04 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.