AMASYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

'Masallarda Amasya Projesi'nin Kapanış Programı Gerçekleştirildi.

'Masallarda Amasya Projesi'nin Kapanış Programı Gerçekleştirildi.

Amasya Valiliği ile İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz paydaşlığında hazırlanan ve çocuklarımızın; Amasya iline ait tarihi, turistik, sosyal, kültürel, milli ve manevi değerleri; örgün eğitimleri sürecinde kazanmalarını, aynı zamanda  temel eğitim düzeyinde, genel ve dezavantajlı gurupların bu serideki basılı ve sesli kitaplara erişimini sağlamak olan Masallarda Amasya Projesinin Kapanış Programı Saraydüzü Kışla Binası Milli Mücadele Müzesi ve Kongre Merkezi binasında Vali Sayın Dr. Osman Varol ve eşi Funda VAROL, Milletvekili M. Levent Karahocagil, İl Millî Eğitim Müdürümüz Doç. Dr. İlker Kösterelioğlu, kamu kurum ve kuruluşlarının amirleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlarımız katılımıyla düzenlendi.

Türkiye'de ilk olma özelliği taşıyan ve  2018 Nisan ayı itibariyle başlanılan projede 3. ve 4. sınıf öğrencileri için 8 çeşit masal kitabı oluşturuldu. 8 bin kitap, engelliler için ses ve işaret dili destekli 5 bin sesli kitap DVD'si ile görme engellilere yönelik 'kabartma yazı' olarak bilinen Braille alfabesiyle özel olarak hazırlanan kitaplar yeni eğitim-öğretim döneminin başlamasıyla birlikte çocuklarla buluşacaktır.

Kapanış töreninde konuşan Vali Varol, "Elimizde çok önemli bir eğitim materyali var. Önümüzdeki yıl boyunca yaratıcı okuma etkinliklerinde bu kaynaklardan yararlanılacak. Bu kitapları okuyacak çocuklarımız elde ettikleri bilgilerle dramalar meydana getirecekler" diyen Vali Varol sözlerine Proje fikrinin ortaya çıkışı ve ilerlemesinde emekleri bulunan eşi Funda Varol Hanımefendi olmak üzere gönüllü şekilde gayret gösteren proje ekibine teşekkür ederek devam etti. "Bizler Amasya'mızın sahip olduğu aslında bir mücevher edasında ortada duran ama biraz parlatılması durumunda olan birçok değeri belirli yaş grubunun anlayacağı dilden eğlenceli bir biçimde masallara dönüştürerek onlara aktarıyoruz. Bu projemizle engelli çocuklarımıza, kardeşlerimize eğitim materyali sağlamış oluyoruz ve gerçekten çok sorunlu olan bu alanda bu kardeşlerimizin eğitim materyali eksiğini tamamlayarak onlara bu anlamda fırsat eşitliği sunarak bir adım atmış oluyoruz. Buradan çıkacak olan materyali hem Milli Eğitim Bakanlığı'mızın eğitim portallarında hem TRT'nin ilgili bütün platformlarında gündeme getirip orada bulunmasını sağlayacağız. Bu vesile ile hem bu güzel işi, projeyi, hem de bu güzel şehri ülkemize tanıtmış olacağız. Yine durmayıp bu kitabı elimizden geldiği kadar sponsor destekleriyle, katkılarla ülkemizin diğer şehirlerindeki öğrencilerimizle de, gençlerimizle de buluşturacağız. Bu orijinal ve patenti Amasya'ya ait bir eser. Ben Amasya olarak bununla gurur duymamız gerektiğini düşünüyorum" diyerek sözlerine son verdi.

Uygur Şehit Eraslan Güngör İlkokulu öğrencileri yaratıcı drama etkinliğinin sahnelediği programın devamında serinin son kitabı olan 'Büyük Hazine: Amesia Bitiyor' animasyon filminin gösterimi yapıldı. Daha sonra ise Vali Varol, eşi Funda Varol, programa katılan Amasya Milletvekili M. Levent Karahocagil ve protokol üyeleri, öğrenciler ve öğretmenlerle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

27-06-201927-06-201927-06-201927-06-2019

Hızırpaşa Mah. İstasyon Cad. No72 05100 Merkez/AMASYA - (0358) 211 04 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.