AMASYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Lise Kontenjanları İş ve İşlemleri

Lise Kontenjanları İş ve İşlemleri

2020 Liselere Geçiş Sistemi (LGS) süreci ile ilgili yoğun mesai devam ediyor. 4+4+4 sistemi kapsamında bu yıl 600 bin fazladan öğrencinin liseye başlayacak olması nedeniyle tedbirler alınarak liselerin kontenjanları o ildeki öğrenci sayısının yüzde 110'u olacak şekilde düzenlendi. Çalışmalarla ilgili bir gazetenin sorularını yanıtlayan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Özer "İllerde öğrenci sayısından daha fazla kapasite oluşturduk. Tüm lise türlerinde dengeli dağılıma büyük özen gösterdik" dedi. Özer sınavla öğrenci alan Anadolu liselerinin olmadığı 21 ilde de bu türde lise açtıklarının müjdesini verdi.

İlimizde sürdürülen kontenjan çalışmaları hakkında bilgi veren İl Millî eğitim Müdürümüz Doç. Dr. İlker KÖSTERELİOĞLU "Bu yıl liseye başlayacak öğrencilerin ülkemiz genelinde 600 bin artması nedeniyle okulların kontenjanları yeniden düzenlendi. İlimiz de ise bu yıl liseleri devam edecek, İlçeler dâhil öğrenci sayımız 5.562'dır. Geçen yıla göre 1.000 öğrenci den fazla bir artış söz konusudur. Bu artış 4+4+4 Eğitim sistemine geçişin ilk yılında oluşan durumdur. İlimiz de herhangi bir sorun yaşanmaması için tüm kontenjanlar yeniden ele alınarak güncellenmiştir. İlçeler ve İl merkezi dâhil olmak üzere ayrıntılı çalışmalar yapılmış, tüm lise türlerinde dağılım oranları gözetilerek öğrenci sayısının % 110'una kadar kontenjan düzenlenmesi yapılmıştır. Bakanlığımız da konu ile ilgili birebir toplantıya katılınmış, gerekli güncellemelerin değerlendirilmesi olumlu yönde olmuştur. Ayrıca Bakanlığımız tarafından 21 İlde sınavla öğrenci alan Anadolu Liseleri türünde okul belirleme çalışmaları devam etmektedir. İlimiz ise bu 21 İl arasında yerine almıştır. " diyen Sayın Kösterelioğlu "İlimiz genel anlamda düşünüldüğünde, öğrencilerin yerleşme sürecinin geçen yıl olduğu gibi sorunsuz sonuçlanacaktır" diyerek sözlerine son verdi.

Hızırpaşa Mah. İstasyon Cad. No72 05100 Merkez/AMASYA - (0358) 211 04 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.