AMASYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Liderlik ve Yönetim Becerileri Konferansı Düzenlendi

Liderlik ve Yönetim Becerileri Konferansı Düzenlendi

Müdürlüğümüzce planlanan ve Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi’nde, Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Anabilim Dalı Başkanı olan Prof. Dr. Necati CEMALOĞLU tarafından verilen “Liderlik ve Yönetim Becerileri” konferansı yapıldı.

Saraydüzü Kışlası Konferans Salonunda yapılan “Liderlik ve Yönetim Becerileri” konferansına Valimiz Sayın Dr. Osman VAROL, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Hüseyin GÜNEŞ, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, İlçe Şube Müdürleri ve İl genelinde tüm okul/kurum müdür, müdür başyardımcıları ve müdür yardımcıları katıldı. 

Konferans İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Hüseyin GÜNEŞ’in, medeniyetlere ev sahipliği yapmış, tarihin tanığı ve tacın gizemli şehri Amasya´mıza katkı sağlaması dileğiyle, katılan herkese teşekkür ve saygılarını sunarak başladı. Dr. Hüseyin GÜNEŞ eğitim sisteminde okul/kurum müdür ve müdür yardımcılarının yönetimi ve liderlik becerilerinin önemine işaret etti. Yönetici pozisyondaki eğitimcilerin aydınlık bir kişilik ve vizyona sahip olmasının verimli bir eğitim ve okul ortamı oluşturulmasında büyük rol oynadığını vurguladı. Okul yöneticilerimizin görevlerini etkili ve verimli bir şekilde yerine getirebilmeleri için birtakım yeterliliklere sahip olmaları gerektiğini belirterek okullarda temel girdi ve çıktı insan olduğu için eğitim yöneticilerinin sorumluluklarının diğer kurumlara göre daha fazla olduğunun altını çizdi. Okul yöneticilerimizin özellikle okullarında yönetici olmaktan çok lider özelliklerine sahip olmaları gerektiğini hatırlattı.  Gelecek yüzyıllar güçlü liderlerin değil, güçlendiren liderlerin olacağına göre, eğitimcilerimizin toplumsal statülerinin yükseltilmesi, mesleki gelişimlerinin artırılması, motivasyonlarının artırılması, mesleğin saygınlığının korunması, okul yöneticilerinin eğitimin geliştirilmesi ile ilgili işlere yönlendirilmesini sağlayacak sistemlerin oluşturulması gerektiğini belirtti. Sürekli kendini geliştiren, çağımızın ihtiyaçlarına yanıt verebilen lider özellikleri gösterip personelinin gelişimine katkı sağlayan yönetici ve idarecilere ihtiyaç duyulduğunun altını çizerek kendisini geliştirmeyen bir yöneticinin personelini geliştirmesinin mümkün olamayacağını vurguladı.

Amasya İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Hüseyin GÜNEŞ sözlerini, ulusal düzeyde yayımlanan 32 makalesi ve verdiği uluslararası kongrelerle de bilinen Prof. Dr. Necati CEMALOĞLU’na teşekkür edip, konferansın herkese faydalı olmasını dileyerek bitirdi.

Açılış konuşmasının ardından,  alanında büyük bir isim olan Prof. Dr. Necati CEMALOĞLU yaklaşık 3 saat süren “Liderlik ve Yönetim Becerileri” konferansını verdi. 1965 yılında Kastamonu’da doğan Prof. Dr. Necati CEMALOĞLU, 1984 yılında Gazi Üniversitesi, Kastamonu Eğitim Yüksekokulu’ndan mezun oldu. Trabzon ve Ankara’da sınıf öğretmenliği yaptı. Bu arada Hacettepe Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi anabilim dalından 1992-1993 eğitim-öğretim yılında mezun oldu. MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı´nda, matematik komisyonu üyeliği ve maarif müfettişliği yaptı. Ankara ve Gazi Üniversitesi’nde "Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi" alanında master ve Doktora yaptı. 2008 yılında doçent ve 2014 yılında profesör olarak atandı. Amerika Birleşik Devleti´nde "Michigan State University and University of Florida" altı ay süreyle misafir öğretim üyesi statüsünde çalıştı. MEB - Dünya Bankası - Kurumsal Performans Yönetimi Ulusal Danışmanı, MEB - TÜBİTAK, e-denetim - e-performans Ulusal Danışmanı, Gazi Üniversitesi Okulları Bilim Kurulu Üyeliği ve değişik bakanlıklarda ve üniversitelerde stratejik plan danışmanlığı yaptı. Cemaloğlu, yılda 100´ün üzerinde eğitim, yönetim ve denetim üzerine konferans vermektedir. Yayımlanmış kitabı, kitaplarda bölümü, 104 ulusal makalesi, SSCI ve diğer indexlerde taranan 15 makalesi, katıldığı ulusal ve uluslar arası kongre - sempozyum bulunmaktadır. Halen Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi´nde, Eğitim Yönetimi, Teftişi Planlaması ve Ekonomisi anabilim dalı başkanı ve Gazi Üniversitesi, Mobbingle Mücadele Ofisi Başkanı olarak görev yapmaktadır.

 

Konferansta liderliğin püf noktaları üzerinde duran Prof. Dr. Necati CEMALOĞLU; okul/kurum yönetici ve yardımcılarına yönetim ve liderlik becerilerini geliştirme, karar süreçlerini planlama, uygulama, örgütsel davranışın yönetimi, hazır bulunuşluk düzeylerini arttırma konularını anlattı. Eğitim yöneticilerinin eğitim, ölçme ve değerlendirme, mesleki gelişim, motivasyon, öğrenen okul ve sinerjik yönetim, vizyon ve misyon geliştirme, eğitim-öğretim ve yönetimin verimliliğini artırma, eğitim kalitesini yükseltme ve bu konuda sürekli gelişimi sağlamak için gerekli araştırmalar yapmaya yönelik yeterliliklerini arttırma üzerinde durdu. Sorunlu liderlik modelleri ve örneklerinin analizini yapan Prof. Dr. Cemaloğlu; interaktif bir şekilde; drama, hikâye, oyun, soru-cevap, anlatma ve problem çözme yöntemlerini kullanarak dinleyicilerin yoğun ilgisini topladı. “Liderlik davranışlarının sergilenmesinde uygun ortam nasıl yaratılır?” , “Okullarda iş ve işlemlerin sağlıklı yürümesi için gerekli alt yapı nasıl olmalıdır ve önemi nedir?” ve “Dağıtımcı liderlik nedir? Avantaj/Dezavantajları nelerdir?”…vb soruların ekseninde ilerleyen konferans, dinleyicilerin de soru-cevap şeklindeki katılımlarıyla sona erdi.

05-12-201705-12-201705-12-201705-12-201705-12-201705-12-201705-12-201705-12-2017

Hızırpaşa Mah. İstasyon Cad. No72 05100 Merkez/AMASYA - (0358) 211 04 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.