AMASYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Lider Öğretmen” Konferansı Düzenlendi

“Lider Öğretmen” Konferansı Düzenlendi

Müdürlüğümüzce planlanan ve Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi’nde, Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Anabilim Dalı Başkanı olan Prof. Dr. Necati CEMALOĞLU tarafından verilen “Lider Öğretmen” konferansı bugün başladı.

Macit Zeren Fen Lisesi Konferans Salonunda yapılan “Lider Öğretmen” konferansına İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Hüseyin GÜNEŞ ve il merkezinde görev yapan değişik branşlardaki öğretmenlerimiz katıldı.

Alanında büyük bir isim olan Prof. Dr. Necati CEMALOĞLU yaklaşık 1 buçuk saat süren “Lider Öğretmen” konferansını verdi. 1965 yılında Kastamonu’da doğan Prof. Dr. Necati CEMALOĞLU, 1984 yılında Gazi Üniversitesi, Kastamonu Eğitim Yüksekokulu’ndan mezun oldu. Trabzon ve Ankara’da sınıf öğretmenliği yaptı. Bu arada Hacettepe Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi anabilim dalından 1992-1993 eğitim-öğretim yılında mezun oldu. MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı´nda, matematik komisyonu üyeliği ve maarif müfettişliği yaptı. Ankara ve Gazi Üniversitesi’nde "Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi" alanında master ve Doktora yaptı. 2008 yılında doçent ve 2014 yılında profesör olarak atandı. Amerika Birleşik Devleti´nde "Michigan State University and University of Florida" altı ay süreyle misafir öğretim üyesi statüsünde çalıştı. MEB - Dünya Bankası - Kurumsal Performans Yönetimi Ulusal Danışmanı, MEB - TÜBİTAK, e-denetim - e-performans Ulusal Danışmanı, Gazi Üniversitesi Okulları Bilim Kurulu Üyeliği ve değişik bakanlıklarda ve üniversitelerde stratejik plan danışmanlığı yaptı. Cemaloğlu, yılda 100´ün üzerinde eğitim, yönetim ve denetim üzerine konferans vermektedir. Yayımlanmış kitabı, kitaplarda bölümü, 104 ulusal makalesi, SSCI ve diğer indexlerde taranan 15 makalesi, katıldığı ulusal ve uluslar arası kongre - sempozyum bulunmaktadır. Halen Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi´nde, Eğitim Yönetimi, Teftişi Planlaması ve Ekonomisi anabilim dalı başkanı ve Gazi Üniversitesi, Mobbingle Mücadele Ofisi Başkanı olarak görev yapmaktadır. 

Konferansta lider öğretmenliğin püf noktaları üzerinde duran Prof. Dr. Necati CEMALOĞLU; öğretmenlerimize liderlik becerilerini geliştirme, karar süreçlerini planlama, uygulama ve hazır bulunuşluk düzeylerini arttırma konularını anlattı. Öğretmenlerin eğitim, ölçme ve değerlendirme, mesleki gelişim, motivasyon, öğrenen okul ve sinerjik yönetim, vizyon ve misyon geliştirme, eğitim-öğretim ve yönetimin verimliliğini artırma, eğitim kalitesini yükseltme ve bu konuda sürekli gelişimi sağlamak için gerekli araştırmalar yapmaya yönelik yeterliliklerini arttırma üzerinde durdu. Sorunlu liderlik modelleri ve örneklerinin analizini yapan Prof. Dr. Cemaloğlu; interaktif bir şekilde; drama, hikâye, oyun, soru-cevap, anlatma ve problem çözme yöntemlerini kullanarak dinleyicilerin yoğun ilgisini topladı. “Liderlik davranışlarının sergilenmesinde uygun ortam nasıl yaratılır?” , “Okullarda iş ve işlemlerin sağlıklı yürümesi için gerekli alt yapı nasıl olmalıdır ve önemi nedir?” ve “Dağıtımcı liderlik nedir? Avantaj/Dezavantajları nelerdir?”…vb soruların ekseninde ilerleyen konferans, dinleyicilerin de soru-cevap şeklindeki katılımlarıyla sona erdi.

 Konferansın ilk oturumu İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Hüseyin GÜNEŞ’in, medeniyetlere ev sahipliği yapmış, tarihin tanığı ve tacın gizemli şehri Amasya´mıza katkı sağlaması temennisiyle, katılan herkese teşekkür ve saygılarını sunarak bitti. Dört oturumdan oluşan “Lider Öğretmen” konferansı 16 Şubat Cuma günü sona erecektir.

 15-02-201815-02-201815-02-201815-02-201815-02-201815-02-201815-02-201815-02-201815-02-201815-02-2018

 

 

Hızırpaşa Mah. İstasyon Cad. No72 05100 Merkez/AMASYA - (0358) 211 04 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.