AMASYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLİMİZDEKİ MESLEK LİSELERİNDEN ÜLKE EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKI

İLİMİZDEKİ MESLEK LİSELERİNDEN ÜLKE EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKI

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında döner sermaye kapsamında yapılan üretimi değerlendiren Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Özer, Bakanlık olarak uygulamalı eğitim imkânı veren ve öğrencilere sektörün istediği becerilerin kazandırılması ve kalıcı kılınmasında büyük fırsat sunan uygulamanın kapasitesini artırmaya çalıştıklarını bildirdi.

Mesleki ve teknik ortaöğretimde eğitim gören öğrencilerin, mezuniyet alanlarında istihdam imkânlarının da artırıldığına dikkati çeken Özer, "Öğrenci ve öğretmenlerimiz, üretime yaptıkları katkı oranında gelirden pay alıyor. Öğrencilerimiz asgari ücret miktarı kadar ücret alabiliyor. Döner sermaye gelirlerinden Hazine kesintisinin 2018 sonunda yüzde 15'ten yüzde 1'e düşmesi 2019'da mesleki ve teknik ortaöğretimde bu kapsamda yapılan üretimin artmasına neden oldu ve 2018'e göre yüzde 40'lık artışla yaklaşık 392 milyon liralık gelir elde edildi.

Öğrencilerin bu üretimden aldığı katkı payı 2019'da 2018'e göre yüzde 48 arttı ve yaklaşık 22 milyon liraya ulaştı. Bu, mesleki ve teknik eğitim algısını ve öğrencilerimizin mesleki ve teknik eğitime yönelimlerini olumlu etkiliyor." dedi.

İlimizde eğitim öğretim faaliyetlerine devam eden meslek liselerimiz 2019 yılında döner sermaye kapsamında 3.254.960,94 tl katkı sağlamıştır. Yapılan döner sermaye çalışmaları ve meslek liseleri hakkında açıklamalarda bulunan İl Millî Eğitim Müdürümüz Doç. Dr. İlker Kösterelioğlu, "İlimizde Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı 27 okulda 5.891 öğrenci öğrenimlerini sürdürmektedir. Bu kurumların döner sermaye çalışmaları kapsamında yapılan çalışmalar sonucunda 3.254.960,94 tl ülke ekonomisine katkıda bulunmuş olmaktan mutluluk duyuyoruz. Ülke ekonomisine yapılan bu katkıyı ileriki yıllarda artırmak için çalışmaları sürdüreceğiz" dedi. Sayın Bakan Yardımcımız Prof. Dr. Mahmut ÖZER, mesleki eğitimde elde edilen verilerin  "Meslek liselerine yönelik olumlu bir algı oluştuğu ve öğrencilerimizin mesleki eğitime yönlendirilmesine de katkı sağladığını" belirtti. Meslek liselerini ve mesleki eğitimi ülkemizin daha müreffeh bir toplum olması için olmazsa olmaz olarak gördüklerini belirten İl Milli Eğitim Müdürümüz Kösterelioğlu  "Millî Eğitim Bakanımız Sayın Prof. Dr. Ziya SELÇUK'un önderliğinde  belirlenen 2023 Eğitim Vizyon Belgesinde Mesleki Eğitim ile alakalı belirlenen hedeflere ulaşmak için aralıksız çalışmaya devam edeceğiz." diyerek sözlerine son verdi.

22-01-202022-01-2020

Hızırpaşa Mah. İstasyon Cad. No72 05100 Merkez/AMASYA - (0358) 211 04 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.