AMASYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlimizde “Okur Yazarlık Seferliği” İle İlgili Basın Toplantısı Düzenlendi

İlimizde “Okur Yazarlık Seferliği” İle İlgili Basın Toplantısı Düzenlendi

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ve eşleri Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde Türkiye genelinde “Okuryazarlık Seferberliği” başlatılmış olup, "Okuryazarlık Kampanyası", ilimizde Valiliğimiz ve Müdürlüğümüz tarafından yürütülecektir. Eğitim ve Öğretim hakkından yararlanamayan ve temel okuma-yazma eğitimini tamamlamayan kişilere Halk Eğitimi Merkezlerince açılacak kurslarda okuma-yazma eğitimi verilecektir. Okuma Yazma bilmeyen vatandaşlarımızın en yakın İl merkezi, ilçe, belde ve köylerde bulunan Halk Eğitim Merkezlerine ya da İlkokula giderek başvuru yapması yeterli olacaktır. Kurslar, 5 Martta başlıyor.

                Kampanyanın basın tanıtımı Valimiz Sayın Dr. Osman VAROL ve eşi Funda VAROL Hanımefendi, Amasya Belediye Başkanı Cafer ÖZDEMİR, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Hüseyin GÜNEŞ, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mustafa ARSLAN, İl Müftüsü Abdulkadir KEŞVELİOĞLU, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, basın mensupları ve öğretmenlerimizin katılımı ile Amasya Öğretmenevinde gerçekleştirildi.

                Programın açılış konuşmasını ve tanıtımını İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Hüseyin GÜNEŞ yaptı. Dr. Hüseyin GÜNEŞ, “Türkiye genelinde okuma yazma bilmeyen kişi oranının %4.09 olduğunu, Amasya’da ise bu oranın %3,8 dolaylarında olduğunu belirtti. İl Milli Eğitim Müdürlüğünün ve diğer kurumların yeni başlayacak olan kampanyadaki rollerinden ve faaliyetlerinden bahsederken Genelgeye göre, Okuryazarlık Seferberliği çalışmalarının ilk dönemi için, halk eğitimi merkezlerince il ve ilçelerdeki okuma yazma bilmeyenlerin tespiti için gerekli alan tarama çalışma faaliyetlerini sürdürüyoruz.” Sözlerini ifade etti.

Kurslar 5 Mart 2018 tarihinde başlayacak ve 11 Mayıs 2018 tarihinde sona erecektir.  Tüm İllerde olacağı gibi bizim ilimizde de düzenlenecek belge töreni ile Okuma-yazma kurslarını başarı ile bitirenlere “Okuryazarlık Belgesi” verilecektir.

 

Daha sonra Valimiz Dr. Osman VAROL başlatılan kampanya ile ilgili değerlendirmede bulundular:

“Bugün burada Sayın Cumhurbaşkanımızın ve eşleri hanımefendinin himayelerinde başlatılan okuma – yazma seferberliği ile ilgili, ilimizde yapılacakların basına ve kamuoyuna tanıtılması amacıyla bir araya geldik. Burada biraz önce ilk oturduğumuzda başkanımızla da sohbet ederken, aslında Amasya’mızın bu noktada, iyi bir aşamada olduğunu değerlendirdik. Bu önemli bir şey. Daha önce buna benzer çalışmalar Amasya’mızda gerçekleştiğinde, sayın başkanımız bunlara katılacak okuma yazma bilmeyen kursiyer bulunmasında güçlük çektiğini de söylediler. Bu bizim için önemli bir nokta fakat yine de çok az sayıda da olsa okuma – yazma bilmeyen, bir şekilde bu eğitime, daha önceki programlara, kurslara katılmakta, erişmekte sıkıntı yaşamış ne kadar vatandaşımız varsa; bunlar merkezde olabilir, ilçelerimizde olabilir, köylerimizde olabilir; bunların tespit edilmesi ve tespit edilen vatandaşlarımıza bu hizmetin ulaştırılarak, okuma yazma öğrenmelerinin bir an önce sağlanması için bu programı çok doğru bir şekilde ilimizde uygulayacağız. Tabii ki bunun bir takım adımları var. Bunun için çeşitli heyetler, kurumlar oluşturuldu. Doğrudan görevi olan kurumlarımız var. Bunlar üzerine düşen görevi yerine getirecekler. Bizler bunun mümkün olduğu kadar kamuoyunda bilinmesi, duyulması için bir fayda sağlamaya çalışacağız. Ayrıca idari olarak bunun takibini gerçekleştirmeye çalışacağız. İlgili kurumlarımız dediğimiz gibi bu anlamda işini yapmaya gayret edecek. Siz basın mensuplarından beklediğimiz de bu konunun mümkün olduğu kadar duyurulması için bizlere yardımcı olmanız. Sayın müdürüm işin teknik detaylarından bahsettiler. Öncelikle bizim açımızdan görevli kurum ve heyetleri belirledikten sonra en önemli nokta, bu vatandaşlarımızın, muhataplarımızın tespit edilmesi, belirlenmesi. Bu noktada, müdür beyin söylediği gibi, çeşitli mekanizmalar kullanıyoruz. Burada özellikle kırsal bölge için muhtarlarımıza büyük görev düşmekte. Bunun farkındayız. Kendilerini de bu konuda motive edeceğiz. Çünkü özellikle köylerde okuma – yazma öğrenememiş ve belirli bir yaşın da üzerinde olan vatandaşlarımızın bu bilgiye, bu hizmete ulaşabilmeleri için muhtarlarımızın mutlaka katkıları gerekmekte. Biz onların da gerçekten bu işe büyük bir gayretle sarılacağını ve bize yardımcı olacaklarını düşünüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın başlattığı bu çalışmanın hem ilimize hem de tüm ülkemizde olumlu sonuçlar vererek, bu istatistiklerdeki okuma- yazma bilmeyen kişi sayısını minimum düzeye indireceğini düşünüyoruz. Ben bu çalışmanın Amasya’ya hayırlara vesile olmasını diliyorum. İnşallah umduğumuz sonucu sizlerin de katkısıyla elde ederiz.

  Valimiz konuşmalarının ardından, katılımcıların sorularına ve merak ettiği hususlara yanıt verdiler.

 

 

19-02-201819-02-201819-02-201819-02-201819-02-2018

Hızırpaşa Mah. İstasyon Cad. No72 05100 Merkez/AMASYA - (0358) 211 04 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.