AMASYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Hüseyin GÜNEŞ’in 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Hüseyin GÜNEŞ’in 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı

23 Nisan 1920’de milletimiz, Ulu önder Atatürk’ün riyasetinde  Cumhuriyetimizin temeli, demokrasimizin karargahı “Büyük Millet Meclisi”miz  açılmıştır. Bu gün Cumhuriyetin kurucusu Atatürk tarafından  dünya çocuklarına armağan edilen bir bayram olmuştur.

  Aile, milletimiz ve insanlığın geleceği  için ruhen, bedenen ve zihnen sağlıklı çocuklarımız hayati bir önem arzetmektedir. Bu nedenle insanlık tarihi boyunca en üst düzeyde önem ve ehemmiyet arzetmiş çocuklarımızın eğitiminin, günümüz dünyası için daha fazla önem arzettiğini söylersek abartmış olmayız. Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak eğitim paradiğmalarında da önemli değişimler olmuştur. İnsanoğlu  çevresini anlamaya başladığı iki- üç yaşından itibaran ailesi ya da mahallesi için bir ilği odağı olmakla kalmamış, dünya insanlığıınnın gündemini oluşturan önemli bir obje haline gelmiştir.

Dünya üzerinde sulh ve sukunu olşturmanın yolu din, dil, ırk ayırımı yapmaksızın dünya çocuklarına sahip çıkmatan geçtiğini unutmamalıyız. Aksi durumda bugün dünyamızın bir çok çoğrafyasında üzülerek seyrettiğimiz açlık, sefalet, kan ve göz yaşlarını gelecekte daha fazla görmek ve olumsuzluklarıyla karşılaşmak durumunda kalacağız.

Yüce Peygamberimiz tarafından, çocuğa okuma yazma, yüzme, atıcılık sporunu öğretmenin ve çocuğu temiz/helal rızıkla büyütmenin aileye yüklenen sorumluluklar arasında ifade edilmesi, inancımızın çocuk eğitimi ve yetiştirilmesine verilen önemi göstermektedir.

 Sevgili çocuklar, şunu itiraf etmeliyiz ki dünyanın bir çok yerinde bugün çocuklarımız yetişkinler olarak bizlerin hırs, intikam ve ihtiraslarının kurbanı olmaktadırlar. Bu girdaptan kurtulmanın en önemli yolunun  “insanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır” düsturu olduğunu unutmamalıyız.

Atatürk tarafından tüm dünya çocuklarına ithaf edilen bu bayramımız vesilesi ile dünyaya seslenmek istiyoruz. Son derece masum, saf, tertemiz bu yavrularımıza hiçbir ayrımı yapmadan tüm imkanları fırsat eşitliği çerçevesinde sunalım. Onların her birini bir cevher olarak kabul edip işleyelim. Aksi taktirde geleceğin insanlığı mutluluktan, güvenden, birlik beraberlikten uzak olacak, bunun zararı sadece mağduru değil insanlığın tamamını etkileyecektir.

Bu bayram vesilesi ile dünya barışına katkıda bulunmak, din, devlet, ırk, dil farkının çocuklarımız arasında dostluk, kardeşlik ve barışa engel olmadığını göstermek bakımından önemli bir misyon icra eden projemizden de söz etmek istiyorum. Batum Konsolosluğumuz ile Sayın Valimizin çalışmaları sonucu çocuk bayramımız süresince Batum Acara bölgesinden 40 öğrenciyi belirlediğimiz aileler yanında üç gece misafir ediyoruz. Ve onlara Amasyamızı tanıtıyoruz. Bu vesile ile bu misafirlerimize hoşgeldiniz diyorum. Bu çocuklarımızın misafir edilmesinde bizlere katkı sağlayan okul yöneticilerimize, onlara rehberlik yapan öğretmenlerimize, onlarla arkadaşlık yapan öğrencilerimize ve misafir ögrencilerimizi kabul eden, onlarla ilgilenen velilerimize/ailelerimize teşekkür ediyorum.

Bugün çocuk bayramımız vesilesi ile sağlık bakanlığımızla, milli eğitim bakanlığımız arasında yapılan bir proje kapsamında, çocuklarımızın sağlıklı yetişmelerine ve yaşamalarına önemli katkı sağlayacak 200 adet bisiklet başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencimize dağıtılacaktır. Proje çocuklarımızın sağlığını ve başarısını dikkate alması bakımından taktire şayandır. Ben bu çalışmalarından dolayı öğrencilerimiz ve velilerimiz adına bu projede emeği geçen her iki bakanlığımız yetkililerine şükranlarımı arz ediyorum

 

Bu duygu ve düşüncelerle ülkemiz ve tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyor, sevgilerimi sunuyorum. 

Hızırpaşa Mah. İstasyon Cad. No72 05100 Merkez/AMASYA - (0358) 211 04 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.