AMASYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Hüseyin GÜNEŞ 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı Öncesinde Basın Toplantısı Düzenledi

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Hüseyin GÜNEŞ 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı Öncesinde Basın Toplantısı Düzenledi

Öğretmenevinde düzenlenen basın toplantısına İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Hüseyin GÜNEŞ, Maarif Müfettişleri Başkanı Naci ÜRGÜP, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Ali BAHÇİVAN ve Abdullah GÜRBÜZ, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri ve basın mensupları katıldılar.

İlimizde ki eğitim öğretimle ilgili bilgiler veren İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Hüseyin GÜNEŞ şunları söyledi; “ 2016-2017 eğitim öğretim yılını Türkiye’mizde ve Amasya’mızda sorunsuz bir şekilde başlattık. Şehzadeler şehri Amasya’mız kültürüyle, sosyal ilişkileriyle, ilim alanındaki çalışmalarıyla tarihte önemli bir yer edinmiş, tarihe önemli bir sayfayı doldurmuş bir ilimiz. Şehzadeler şehri olması nedeniyle özellikle eğitim ve kültürde önemli bir konuma sahiptir. Geçmişten sahip olduğu konumu yeniden güncellemek amacıyla Valilik ve diğer kurumlarımızla koordineli olarak çalışmaktayız. Amasya iline geleli otuz yıl oldu. Otuz yıl ile bugün arasında eğitim alanında olduğu gibi diğer alanlarda da çok önemli gelişmelerin olduğunu fark ediyorum. Amasya’mızın 2016-2017 eğitim öğretim yılı ile ilgili bir basın toplantısı yapalım, sizlere Amasya’mız ne durumda, neler yapıyoruz, neler yapacağız konusunda paylaşımda bulunalım istedik.

                Değerli basın mensupları eğitim öğretim bir ilin, yörenin, beldenin tamamını kapsayan bir faaliyet olup, her konuda her kesimi ilgilendirmektedir. Geleceğimizin teminatı gençlerimizi geleceğe hazırlayan, onlara ruh veren, şekil veren, onların geleceğini belirleyen bir faaliyette bulunuyoruz. İyi bir eğitim verebilmek için iyi bir eğitim öğretim kadrosu olması gerekir. Ben inanıyorum ki bizim eğitim kadromuz çok mükemmel bir şekilde performans sergiliyorlar. Mesai kavramı kesinlikle gütmüyorlar. Her bir arkadaşım Amasya için kendini feda eden arkadaşlar ve buda bizim görevimiz zaten. Bizim görevimiz işgal ettiğimiz makamın hakkını vermek, elimizdeki imkânları en iyi şekilde nasıl kullanabiliriz. Bu sebeple arkadaşlarıma öncelikle teşekkür ediyorum.

                Az önce söylediğim gibi insan unsuru çok önemli. Teknoloji ne kadar ileri olursa olsun, fiziki imkânlar ne kadar iyi olursa olsun insanın ruhu işin içine girmemişse eğitimde arzu edilen başarı ortaya çıkmaz. Eğer böyle olsaydı herkes evinde bilgisayarından, TV’lerden, akıllı telefonlardan eğitim öğretim devam ederdi. Bunun böyle olmadığını, ileri teknolojiye insan eli ve ruhu değmesi gerektiğini, öğrenci öğretmenin yüz yüze gelerek etkilenmesi gerektiğini biliyoruz. Bu sebeple öğretmen eğitim öğretimde birinci elemanımız. Bizde Amasya da 4100 küsur öğretmenle bu yıl başladık. Her yıl olduğu gibi eksik ve fazla öğretmenlerimiz var. Bu yıl eksik olarak yaklaşık 500 öğretmenimiz var. Fazlalık olarak 120-130 öğretmenimiz gündeme gelmiştir. Biz bunları ders tamamlama dediğimiz yöntemlerle değerlendiriyoruz. İhtiyaçlarımızı karşılayamadığımız durumlarda eğitim fakültelerinden mezun olmuş ve atanamamış arkadaşlarımızdan ücretli öğretmen görevlendirmesi yaparak bu açığımızı kapatıyoruz.

                Amasya da 174 tane temel eğitimde, 63 tane ortaöğretimde; Temel eğitim de okul öncesi ,  ilkokul, ortaokul, ortaöğretim dediğimizde de; meslek liseleri ve diğer liselerimiz giriyor. Bu rakamlar ilkokul ortaokul birlikte sayıldığında zaman zaman değişebiliyor.

Diğer taraftan resmi kurumlar dışında özel kurumlarımız var. Özel kurumlardan özel kurslar yapan, MTSK, özel eğitim rehabilitasyon merkezleri, yurtlar toplamı 74, 12 tane özel okulumuz var. Özel 2 anaokulu, 2 tane ortaokul, ilköğretim okulu 2, Anadolu lisesi 2, temel lise 4 tane. Dershanelerin kapatılması sürecinde temel liseler artmıştı ama 15 Temmuz sonrası bazı kurumlarımızı kapattık. Özel öğretim kurumlarından 13 tane kurum kapattık. Bunun 6 tanesi yurt, 6 tane okul, 1 tane rehabilitasyon merkezi. Bunlar 667 sayılı KHK ile bakanlık emriyle kapatıldı.

                2014 yılında Bakanlığımızın almış olduğu kararla dershaneler kapatılmıştı, buradan doğan ihtiyacı karşılamak üzere Bakanlığımız tarafından açılan Yetiştirme ve Destekleme kurslarına ilimizde yaklaşık 20 bin öğrencimiz bu kurslara müracaat etmiş durumda. Bu kurslara müracaatlar belli derslerle sınırlı talebe göre ders açılıyor.

Teknolojik imkânlar bakımından ülkemiz ve ilimiz de son derece ileri düzeyde. Fatih Projesi kapsamında okullarımızın tamamına yakının da etkileşimli tahtalar bulunmaktadır. 144 okulumuz da 2637 tane akıllı tahta kurulmuştur ve yine 86 okulda 8597 tablet bilgisayar dağıtımları da 3543 öğretmen ve yöneticiler, 5238 tanesi de 9. Sınıftan itibaren öğrencilere dağıtılmıştır. 8827 öğrenciye taşımalı eğitim olanağı sağlayarak yemek veriyoruz.

Amasya İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen yerel projelerden “Gönüllü Turizm Elçileri Projesi” ilçe birincilerinin katılımı ile il genelinde düzenlenen final programı ile tamamlandı.

Bu proje ile; Amasya İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak eğitim-öğretimin geliştirilmesi için yaptığımız çalışmalarda önemli bir yer tutan yerel projeler sayesinde; ilimiz genelinde öğrenciler çeşitli platformlarda yarışmakta, eserler ortaya koymakta, derslerinin yanı sıra sosyal alanda da kendilerini önemli açıda geliştirme şansı bulmaktadır. Bu yıl uygulamaya koyduğumuz “Gönüllü Turizm Elçileri Projesi” ile; öğrencilerimizin ilimiz tarihini daha yakından tanımaları ve bunu yaparken de yabancı dil becerilerini geliştirmeleri amaçlanmıştır. Bu bağlamda; Amasya merkez ortaokul, ortaöğretim öğrencileri Amasya’da yaşamış, 7’ si tahta çıkmış 12 şehzadenin hayatını tanıttılar. Gönüllü turizm elçileri seçtikleri bir Şehzadenin hayatı ile ilgili İngilizce, Arapça sunumlarını gerçekleştirdiler. Bu sayede öğrencilerimiz hem tarihi bilgilerini hem de yabancı dillerini geliştirme fırsatı bulmuş oldular. Proje kapsamında öğrenciler seçtikleri Şehzadenin hayatı ile ilgili yaptıkları araştırmalar sonucunda tanıtıcı bir sunumlar gerçekleştirdiler. İl geneli final sonucu dereceye giren öğrenciler Müdürlüğümüz tarafından çeşitli ödüllerle ödüllendirilmiştir.

Amasya İl Milli Eğitim müdürlüğü tarafından düzenlenen yerel projelerden “Şehzadeler Okuyor Projesi” il geneli değerlendirme sınavı ile tamamlandı.

               

Bu proje ile; Amasya İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak eğitim-öğretimde kaliteyi artırmaya yönelik çalışmalarımızda yerel projeler önemli bir yer tutmaktadır. Her yıl olduğu gibi bu yılda yerel projeler düzenleyerek öğrencilerimizin yaratıcılıklarını geliştirmeye katkı sağlamayı, özgün ürünler ortaya koymalarını sağlamayı amaçlamaktayız. Bu bağlamda; Türk Millî Eğitimi’nin genel amaçları doğrultusunda; Amasya genelindeki ilkokul, ortaokul, ortaöğretim seviyesinde eğitim gören öğrencilerimize ve velilere okuma alışkanlığı kazandırmak, onların kitap okumaya olan ilgisini artırmak ve velilerimizin çocuklarıyla birlikte vakit geçirmeleri, birlikte okuyarak çocuklarına iyi örnek olmaları hedeflenmiştir. Proje Kapsamında Velilerimiz ve Öğrencilerimiz 100 Temel Eser “Türk ve Dünya Klasikleri” arasından seçilen eserleri okudular. Süreç sonunda 1.078 öğrenci ve veli okudukları eserlerden 23 Mayıs 2016 Pazartesi günü il geneli sınava tabi tutuldular. Sınav sonucu il geneli dereceye giren veliler ve öğrenciler Müdürlüğümüz tarafından çeşitli ödüllerle ödüllendirilmiştir.

Okul ve kurumlarımızda 80 tane kantinimiz bulunmakta olup, 3 ayrı şekilde denetimleri yapılmaktadır. Birincisi okul/kurum idaresinin kendi yaptıkları denetimler, ikincisi Müdürlüğümüz tarafından yapılan denetimler ve son olarak Halk Sağlığı ve Gıda Tarım İl Müdürlüğünün yapmış oldukları denetimlerdir.

Okul güvenliği üzerinde durduğumuz bir konu olup, bununla ilgili okul müdürleriyle toplantılar yaparak konu ile ilgili gereken tedbirlerin alınmasını sağladık. Kamera sistemleri zorunlu hale getirildi ve il merkezinin tamamındaki okullarda kamera bulunmakta.

Okul sütü projesi 21 bin öğrenciden 976.941 süt dağıtımı yapıldı. Ayrıca kuru üzüm dağıtımı yapıldı. Beyaz bayrak projesi ve Beslenme Dostu okul projesi  iki yıldır ilimizde ciddi olarak takip ediliyor. “ dedi.

 

Basın toplantısının ardından basın mensuplarının soruları cevaplayan İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Hüseyin GÜNEŞ katılan basın mensuplarına teşekkür etti. Toplu fotoğraf çekimiyle basın toplantısı sona erdi.

04-10-201604-10-201604-10-201604-10-201604-10-2016

Hızırpaşa Mah. İstasyon Cad. No72 05100 Merkez/AMASYA - (0358) 211 04 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.