AMASYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hollandalı Eğitimci Erik Ex Amasya’da Seminer Verdi

Hollandalı Eğitimci Erik Ex Amasya’da Seminer Verdi

Erik Ex Amasya’da Anlattı: Dünyanın En Mutlu Çocukları Nasıl Yetişiyor?

Erik Ex’ten “Mutlu Çocuk” Semineri

 

Hollandalı eğitimci Erik Ex, eğitimin en iyi örneklerinin olduğu Finlandiya ve Singapur’u gezip onların eğitim sistemlerini yerinde incelemek istemiş. Sonra da her ülkede öğrenebileceği farklı şeyler olduğunu düşünerek kara yolculuğu ile yoldaki diğer ülkeleri de gezmeye karar vermiş. Minivan ile gerçekleştirdiği yolculuğunun İzmir durağında EgitimciRoportaji.com sitesinin kurucusu Gamze Er ile yolu kesişen Erik Ex, hem bu siteye röportaj vermeyi, hem de birkaç ücretsiz seminer vermeyi kabul etmiş.

İlk seminerini İzmir’de Eğitimci Röportajı organizasyonu ile gerçekleştiren Erik Ex’in “Dünyanın En Mutlu Çocuklarının Ülkesi - Hollanda ve Eğitim Sistemi” konulu sunumu hem öğretmenler hem de anne babalar tarafından yoğun ilgi görmüş.

30 Ocak tarihinde ise Amasya’daki Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nde seminer veren Erik Ex, Hollandalı çocukların neden Unicef raporunda dünyanın en mutlu çocukları olarak bir numarada yer aldığını anlattı. Hollanda’daki eğitim yaklaşımlarıyla da ilgili bilgiler veren Ex, özellikle öğretmenlerin ders planlarını hazırlamaktaki serbestliklerinden ve sonuca değil, sürece odaklandıklarından bahsetti. Sınav sonuçlarından ziyade öğrenme sürecinin önemine değinen Ex, öğrencilerin başarı seviyelerinde ciddi farklılıklar olmadığını, en başarısız olanların ise sistemden dışlanmadığını ve isteyen herkesin eğitim almaya devam edebildiğini belirtti. Seyahati boyunca farklı ülkelerde edindiği izlenimleri de aktaran Ex, seminer sonrasında Amasyalı öğretmenlerle sohbet ederek bilgi alışverişinde bulundu. Program sonunda İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Hüseyin GÜNEŞ, misafirlere çeşitli hediyeler takdim etti.

 

Organizasyonun yanı sıra sahnedeki çeviriyi de gerçekleştiren Gamze Er ise eğitim ile ilgili organizasyonlar yapmaya devam edeceğini ve amacının eğitimcilere ve ebeveynlere faydalı bilgileri iletmek olduğunu belirtti. Gamze Er, “Öğretmenler ve ebeveynler bilinçlendikçe, bilgi paylaşımı yapıldıkça çocuklara daha mutlu bir gelecek yaratacağımıza inanıyorum. Başta İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Hüseyin GÜNEŞ’e, Amasya Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Şahin ERZURUMLU’ya, öğretmenler Çelebi Ergen ile Kerim Pekmezci’ye ve programa teşrif eden Amasya’daki tüm dostlarımıza çok teşekkür ederim. Bize kapılarını açtılar ve etkinliğimize can-ı gönülden destek oldular. Amasya’dan güzel anılarla İzmir’e dönüyorum” dedi.

31-01-201831-01-201831-01-201831-01-201831-01-201831-01-201831-01-201831-01-2018

Hızırpaşa Mah. İstasyon Cad. No72 05100 Merkez/AMASYA - (0358) 211 04 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.