AMASYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

FUNDA VAROL HANIMEFENDİ’NİN HİMAYESİNDE BAŞLATILAN “MASALLARDA AMASYA” PROJESİ ÇERÇEVESİNDE, BRAİLLE ALFABESİYLE BASILAN KİTAPLARIN DAĞITIMI YAPILDI

FUNDA VAROL HANIMEFENDİ’NİN HİMAYESİNDE BAŞLATILAN “MASALLARDA AMASYA” PROJESİ ÇERÇEVESİNDE, BRAİLLE ALFABESİYLE BASILAN KİTAPLARIN DAĞITIMI YAPILDI

Nisan 2018 tarihinde, Valimiz Dr. Osman Varol’un eşi Funda Varol Hanımefendi’nin himayesinde başlayan “Masallarda Amasya” projesi, Amasya Valiliği Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Merkezi tarafından yürütülmektedir. Proje ortağı Amasya İl Milli Eğitim Müdürlüğüdür.

 

Proje kapsamında Amasya il merkez ve ilçelerindeki tarihi ve turistik değerlerin masal içine yedirilerek tanıtıldığı 8 adet masal kitabı yazılmıştır. Kitaplarda, Masalcı Nine’nin heyecan dolu masallarıyla tarihi turistik ve kültürel olarak Amasya’mız gezilip yeniden keşfedilerek eğlenceli bir biçimde çocuklarımıza öğretilmeye çalışılmıştır.

 

Masallarda Amasya Serisi kitapları hem Braille alfabesiyle hem sesli kitap olarak hem de işaret diline tercüme edilerek genel ve dezavantajlı grupların(görme engellilerin, dislektiklerin, işitme engellilerin, fiziksel engeli nedeniyle evden çıkamayan öğrencilerimizin, evinden sadece özel imkânlarla çıkabilen engelli öğrencilerimizin vb. 1 milyon 724 bin ilkokul çağında bulunan engelli öğrencinin) eğitiminde kullanılmak üzere materyal çeşitliği sağlayacaktır.

 

Projemiz hedef kitlesinin engelli çocuklarımızı içermesi ve kültürel değerlerimizin çocuklarımıza öğretilmesi, yönteminin farklılığı ve Braille alfabesiyle yazılan kitaplar sayesinde Türkiye’de bu anlamda gerçekleştirilen ilk projelerden birisi olma özelliği taşımaktadır. Bu anlamlı projenin daha çok çocuğumuza ulaşılabilir olmasını sağlamak amacıyla tanıtım ve etkinlik çalışmalarımızdan olan “Masallarda Amasya Projesi Braille Kitap Dağıtımı Etkinliğimizi’’ gerçekleştirmiş bulunmaktayız.

 

Etkinliğimiz kapsamında bir değişim hareketi gerçekleştiriyoruz. Şöyle ki; etkinliğimizde bu güne kadar yapılananın tersine, masal kitabımızı engelli çocuklarımız okuyacak görebilen çocuklarımız dinleyecek. Bu sayede görme engelli çocuklarımıza farklı duygular yaşatmış olacak ve onlara verdiğimiz değeri hissetmelerini sağlayacağız.

 

Projemizin amacına ulaşabilmesi için yeni etkinlik ve faaliyetlerin gerçekleştirilmeye devam edeceğiz.

 

08-03-201908-03-201908-03-201908-03-201908-03-2019

Hızırpaşa Mah. İstasyon Cad. No72 05100 Merkez/AMASYA - (0358) 211 04 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.