AMASYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Hüseyin GÜNEŞ’ in Eğitim Öğretim Açılış Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Hüseyin GÜNEŞ’ in Eğitim Öğretim Açılış Mesajı
İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Hüseyin GÜNEŞ’ in Eğitim Öğretim Açılış Mesajı

2016-2017 eğitim öğretim yılı 15 Temmuzda yaşadığımız milletimize karşı açılan kalkışmaya rağmen Amasya’mızda önemli bir sorun yaşamadan bugün başlatılmıştır

Bugün burada geleceğimizi emanet edeceğimiz yavrularımızın eğitim öğretime başladıkları ilk günün heyecanını paylaşıyoruz.

Toplumların/ Milletlerin geleceği ve yükselişi, bilimsel ve teknolojik gelişmelerin takibi, çocuklarımıza doğumundan itibaren planlı, sürekli ve fırsat eşitliğine dayanan bir eğitimin yaygınlaştırılmasından geçmektedir.

Ecdadımız; Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’in “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” Hz. Peygamber (AS)’ın “ Hikmet müminin yitik malıdır, Onu nerde bulursa alır” eğitim öğretim ilkesi çerçevesinde 1000 yıllık şanlı tarihimizi yazmışlardır.

Milli Eğitim camiası olarak doğumdan ölüme kadar ferdin hayatında etkin olan eğitimin, en hassas dönemine şekil verme sorumluluğumuzun olduğu bilincindeyiz. Örgün eğitimin mimarları olan cefakar-fedakar meslektaşlarım bir çocuğu 3 yaşında alıyor 18 yaşına kadar işliyor. Onun sadece akademik gelişimine değil, fiziksel, bilişsel, psiko-sosyal gelişimine de önemli ölçü de katkı sağlıyor. Bu da sorumluluğumuzun ne kadar büyük olduğunu gösteriyor.

            Yukarıda bahsettiğim bu hususun ne kadar önem arz ettiğini 15 Temmuz alçak kalkışma göstermiştir. Hepimizin bizzat yaşadığı 15 Temmuz menfur darbe girişimi Malazgirt Savaşından sonra Müslüman Türk milleti olarak Anadolu topraklarında şahit olduğumuz en hain, en alçak bir saldırı olmuştur. 15 Temmuz gecesi biz darbeden öte içimizden satılmış bir avuç hainin milletimizin imkanları ile yine milletine savaş açmasıdır.

Milli Eğitim Camiası olarak 15 Temmuzun milletimizin bir istiklal ve istikbal mücadelesi olarak değerlendiriyoruz. Malazgirt, İstanbul’un Fethi, Çanakkale ve İstiklal Mücadelelerimiz gibi bu geceyi milletimizin, gençlerimizin, çocuklarımızın hafızasında canlı tutmak istiyoruz. Çünkü 15 Temmuz milletimizin demokrasisi, özgürlüğü, vatanı, bayrağı, inancı için, kısacası geleceği için verdiği kahramanca mücadeledir.

Bakanlığımız bu olayı 15 Temmuz demokrasi zaferi ve şehitleri anma adı altında okulların açıldığı ilk haftasında çeşitli etkinliklerle ele alarak, öğrencilerimizin bilinçlendirilmesi, milletimizin top yekun sahip çıktığı istiklal ve istikbal mücadelesi hafızalarında canlı tutulacaktır.

            Değerli öğretmen arkadaşlarım ve kıymetli veliler,

Sizlere eğitim öğretimin çocuklarımızın akademik, sosyal, kültürel, sportif gelişimlerini esas alan bir süreç olduğunun farkında olarak eğitim sürecine katkı sağlamanızı, eğitimin maddi yönü kadar, hatta ondan daha önemli olanın çocuklarımızın duygusal, manevi yönünün desteklenmesi olduğunu unutmamanızı istirham ederim. Bu hususta başöğretmen Atatürk’ün şu sözünü hatırlatmak isterim; “Öğretmenler her fırsattan yararlanarak halka koşmalı, halk ile beraber olmalı, öğretmenin, görevinin öğrencisine yalnız alfabeyi öğreten bir kişi olmadığını anlamalıdır” .

Sevgili öğrenciler;

Sizler sunulan imkân ve fırsatları değerlendirerek akademik, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerle kendinizi geliştirmek için gerekli mücadeleleri vermelisiniz.

Şunu unutmayınız, insan bir makina değildir. Düşünceleri, duyguları, inançları olan ve yaratanın yeryüzündeki halifesi varlıklarıdır. Geleceğe şekil verecek, söz sahibi olacak, dedelerinizden emanet aldığımız bu güzel vatanı, torunlarınıza daha ileri, mükemmel düzeyde bırakma gibi bir göreviniz olacak. Onun için devletimizin size sağladığı imkanları değerlendirerek kendinizi dünyada söz sahibi yapacak bilgi birikiminizi milli ve manevi değerlerle bezeyerek yetiştirme gayretinde olunuz. Hedefiniz uydu olmak değil, milletimizin lider olması olsun.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize sağlıklı ömürler diliyorum. 2016-2017 eğitim eğitim-öğretim yılının milletimiz ve Amasyamız için hayırlara vesile olmasını temenni ederim.

 

                                                                                                          19/09/2016

                                                                                                  Dr. Hüseyin GÜNEŞ

 

                                                                                                İl Milli Eğitim Müdürü

Hızırpaşa Mah. İstasyon Cad. No72 05100 Merkez/AMASYA - (0358) 211 04 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.