AMASYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bilim Sanat Merkezlerine Kütüphane Müjdesi

Bilim Sanat Merkezlerine Kütüphane Müjdesi

Okul öncesi eğitim, ilkokul, ortaokul ve lise çağındaki özel yetenekli öğrencilerin bireysel yeteneklerinin farkında olmaları ve kapasitelerini geliştirerek en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacıyla faaliyet gösteren Bilim Sanat Merkezlerine Kütüphane Müjdesini Bakanımız Prof. Dr. Sayın Ziya SELÇUK verdi.

Bakanlığımız, yaklaşık 63 bin öğrencinin eğitim aldığı Türkiye genelindeki 174 BİLSEM'de kapasite ve imkânların artırılması için çalışmalarını hızlandırdı. Bu kapsamda, 2019'da İstanbul, Adana, Antalya, Amasya, Batman, Çorum, Gaziantep, Rize, Tokat ve Tekirdağ'da seçilen 10 BİLSEM'de Kültür ve Turizm Bakanlığının kurduğu 1.000 kitaplı kütüphane uygulaması 2020'de tüm BİLSEM'lerde hayata geçirilecek.

BİLSEM'leri güçlendirme kararı çerçevesinde hem tasarım beceri atölyeleri hem de kütüphane kurduklarına işaret eden Millî Eğitim Bakanımız Sayın Selçuk: "Bu imkânları diğer okullarımızın öğrencilerine de açtık. BİLSEM'ler kendi fonksiyonlarını yerine getirirken hafta içi boş saatlerde çevrede bulunan okullarımızdan yaklaşık 6 bin öğrenci de bu imkânlardan yararlandı. Projeye kütüphane kurulumu ile destek verecek olan Kültür ve Turizm Bakanlığımıza teşekkür ediyorum. Kütüphanelerimiz çok beğeni aldı, öğrencilerimiz tarafından aktif bir şekilde kullanıldı. 2020'de pilot kütüphane projesini 174 BİLSEM'in tamamını kapsayacak şekilde genişletiyoruz. Böylece altı ay içerisinde tüm BİLSEM'lerde en az 1000 kitaptan oluşan kütüphaneler hizmet vermeye başlayacak. Bu kütüphanelerden diğer öğrencilerimiz de yararlanabilecekler. BİLSEM'lerin güçlendirilmesine yönelik yeni projeler de hazırlıyoruz." dedi.

İlimizde faaliyet gösteren Bilim Sanat Merkezleri ile ilgili açıklamalarda bulunan İl Millî Eğitim Müdürümüz Doç. Dr. İlker KÖSTERELİOĞLU, ilimizde Merkez Şehit Ferhat Ünelli Bilim ve Sanat Merkezinde 262, Merzifon Atatürk Bilim ve Sanat Merkezinde 83 olmak üzere toplam 345 özel yetenekli öğrencinin BİLSEM'lerde eğitim gördüğünü belirtti. Kösterelioğlu, Toplam nüfusumuzu %1-2 oranına denk gelen özel yetenekli bireylerin gelişimine büyük katkı sağlayacak bu kütüphanelerin 2023 Eğitim Vizyonunun başarıya ulaşmasında katkı sağlayacağını ifade etti.

Hızırpaşa Mah. İstasyon Cad. No72 05100 Merkez/AMASYA - (0358) 211 04 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.