AMASYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Beslenme Dostu Okul Projesi Kapsamında Sertifika Töreni Ve Bisiklet Dağıtımı Yapıldı

Beslenme Dostu Okul Projesi Kapsamında Sertifika Töreni Ve Bisiklet Dağıtımı Yapıldı

Sayın Valimiz İ. Halil ÇOMAKTEKİN, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Sağlığı İl Müdürlüğünce düzenlenen “Beslenme Dostu Okul Projesi” Sertifika Töreni ile bisiklet dağıtımı programına katıldı.

Macit Zeren Fen Lisesinde gerçekleşen programa Sayın Valimiz İ. Halil ÇOMAKTEKİN yansıra İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Hüseyin GÜNEŞ, Halk Sağlığı İl Müdürü Öner NERGİZ, , Okul Müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldılar.

Programda ilk olarak Halk Sağlığı İl Müdürü Öner NERGİZ ve İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Hüseyin GÜNEŞ düzenlenen çalışmanın detaylarına ilişkin bilgiler paylaştılar.

Halk Sağlığı İl Müdürü Öner NERGİZ’ in verdiği bilgilere göre, “Okullarda Obezite ile Mücadelede Yeterli ve Dengeli Beslenme ve Düzenli Fiziksel Aktivite Alışkanlığının Kazandırılması" başlığı kapsamında, "Beslenme Dostu Okul Projesi" ile okullarda sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında duyarlılığın arttırılması ve bu konuda yapılan iyi uygulamaların desteklenmesi ile okul sağlığının daha İyi düzeylere çıkarılması hedeflenmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığımız arasında 21.01.2010 tarihinde imzalan protokol ile "Beslenme Dostu Okullar Programı" ülkemiz genelinde başlatılmıştır.”

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Hüseyin GÜNEŞ ise yaptığı konuşmada; “Bu program dahilinde Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı "Beyaz Bayrak" sahibi olan okullarımızdan "Beslenme Dostu Okul" sertifikası için başvuruda bulunan 35 okulumuzdan kriterleri sağlayan 7 okulumuz, 3 yıl geçerliliği olan sertifikayı almaya hak kazanmıştır. Ayrıca Hareketli Hayat Programı dâhilinde Sağlık Bakanlığının talimatlarıyla, okullarda seçmeli "Spor Ve Fiziki Etkinlikler"  dersi içerisinde kullanılmak üzere Milli Eğitim Müdürlüğümüze 210 adet bisiklet verilecektir. Geçtiğimiz aylarda 200 adet bisiklet daha bu amaçla çeşitli okullara teslim edilmiştir.

Programda son konuşmayı yapan Sayın Valimiz İ. Halil ÇOMAKTEKİN ise şunları kaydetti: “Ülkemiz genelinde Sağlık Bakanlığıyla beraber Milli Eğitim Bakanlığının ortaklaşa yürüttüğü çok önemli bir çalışma var. Bu çalışmanın uzantısı olarak ilimizde de İl Milli Eğitim Müdürümüzün ve Halk Sağlığı İl Müdürümüzün öğretmenler arkadaşlarımızla beraber yürütmüş oldukları bir projemiz var. Bisikletlerde görmüş olduğunuz bu tekerler bize şunu ifade ediyor. ´Ön teker nereye giderse arka tekerde oraya gider´ Dolayısıyla sevgili öğrencilerimizin küçük yaştan itibaren sağlıklı beslenmenin ve spor yapmanın önemini bu yaşta idrak etmeleri ve alışkanlık haline getirmeleri çok önemlidir. Öğrencilik yaşlarından itibaren alacağınız bilinç ve duyarlılık hayat boyu fayda sağlayacaktır. Vazgeçemeyeceğiniz bir yaşam tarzı sunacaktır. İstiyoruz ki sevgili öğrencilerimiz küçük yaştan itibaren dengeli, yeterli ve doğal beslenme nedir bilsinler. Temizlik alışkanlığını bu yaştan itibaren öğrensinler ve spor yapsınlar. Bu sayede hayatları boyunca çok kaliteli bir yaşam süreceklerdir.

Sadece bedensel ve fiziksel gelişim değil, aynı zamanda ruhsal ve zihinsel gelişim için spor çok faydalı olacaktır. Kendilerini birçok hastalıktan koruyacaktır. Kişisel gelişimleri üst düzeyde olacaktır. Sağlıklı bir yaşam süreceklerdir. Bu projenin amacı budur. Devletimize, hükümetimize, Sağlık Bakanlığımıza, Milli Eğitim Bakanlığımıza ve yerel düzeyde bu projenin verimli yürütülmesine katkı sunan İl Milli Eğitim Müdürümüze, Halk Sağlığı İl Müdürümüze ve çalışma arkadaşlarına şükranlarımı sunuyor, sevgili öğrencilerimize de sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum."

       Konuşmaların ardından Beslenme Dostu Okul Projesi kapsamında sertifika almaya hak kazanan okulların müdürlerine sertifikaları verildi. Programda son olarak Sağlık Bakanlığı tarafından seçmeli Spor ve Fiziki Etkinlikler derslerinde kullanılmak üzere gönderilen bisikletler öğrencilere teslim edildi. 

 

21-12-201521-12-201521-12-201521-12-201521-12-201521-12-201521-12-201521-12-201521-12-2015

Amasya İl Milli Eğitim Müdürlüğü - (0358) 212 29 92 / 93949596

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.