AMASYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bakanlığımız Mesleki Eğitimde Sürekli Hedef Büyütüyor

Bakan Yardımcımız Sayın Mahmut ÖZER  Mesleki ve Teknik Eğitim alanında gerçekleştirilen faaliyetler hakkında açıklamalarda bulundu.
Bakanlığımız Mesleki Eğitimde Sürekli Hedef Büyütüyor

Sayın Bakan Yardımcımız yaptığı açıklamada 2023 Vizyon Belgesi çerçevesinde sektörü, öğrenciyi ve öğretmeni merkeze alan bir mesleki öğrenim sistemini hayata gerçirdiklerini belirten Sayın Bakan Yardımcımız "Sektör ve kamu kurum ve kuruluşlarıyla yaptığımı iş birlikleri ile öğrencilerimizn gelişimine katkı sağlıyoruz. Güncellenen müfredat ile birlikte iş başı öğrenme ile mesleki eğitime yön vermeye ve olumlu sonuçlar almaya başladık. Bunun en önemli örneklerinden biri Kültür ve Turizm Bakanlığı ile olan iş birliği protokolümüzdür. Çalışmalar neticesinde Mesleki ve Teknik Liselerimize dil sınıfları kuruldu, gerçek iş ortamlarında öğrencilerin iş yeri eğitimleri, istihdam garantisi ve burs imkanlarıyla bu liselere yönelik talepde artış yaşanmış, uygulamaların pozitif çıktıları neticesinde Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri ERSOY ile Bakanımız Ziya SELÇUK hedefi güncelleyerek büyüten Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirme İş Birliği Protokolünü imzaladılar. İmzalanan protokol ile 200 mesleki ve teknik Anadolu lisemiz proje kapsamına alındı." dedi.

Öğrenci Sayısı yüzde 17 arttı

Mesleki ve Teknik Eğitime yönelik önyargıların yapılan çalışmalar neticesinde azaldığını ifade eden Bakan Yardımcımız " Geçen sene Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri ve mesleki eğitim merkezlerine 293 bin 208 öğrenci kaydolmuşken bu sene bu sayı 304 bin 291'e yüselmiş olup bu seneki öğreni artışı %17'ye tekabül etmektedir. Geçen sen kurulan Aselsan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi %0,46 lık, İTÜ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi %1,26'lık dilimden öğrenci almaları artık başarılı öğrencilerimizin mesleki eğitimi tercih ettiklerini göstermektedir.

Mesleki eğitime yönelik olarak özel sektöründe dahil olabilmesi için 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanununda yapılan düzenlemeyi de hatırlatan Bakan Yardımcımız Sayın Mahmut ÖZER, "Özel sektörün ihityacı olan kalfa ve ustaları isterse kendilerinin de yetiştirebileceği ve bu şekilde mesleki eğitimimizin daha güçleneceğini" belirttiler.

Mesleki ve Teknik Eğitimde Üretim %40 Arttı

"Okullarımızda döner sermaye kapsamında üretimden elde edilen gelirlerden yapılan hazine kesintisi %15 den %1 düşürülmüş olup yapılan düzenlemeler ile elde edilen 171 milyon liralık gelirle bir önceki seneye göre %40'lık artış sağlanmıştır" diyen Bakan Yardımcımız "bundan sonraki hedefimiz patent, tasarım ve tasarım konusunda çelışmalarımızı genişletmektir. Bakanlığımız ile  Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanlığı iş birliğinde 81 ilimizde mesleki eğitimden sorumlu arkadaşlarımızı eğtiimden geçirdik. Bakanlığımız bünyesinde kurulan Patent, Faydalı Model ve Tasarım ofisi ile okullarımızda rehberlik faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bili ve Sant Merkezlerimizinde dahil edildiği çalışmalar kapsamında mesleki ve teknik eğtim ortaöğretim kurumlarımızda 100, BİLSEM'lerde ise 150 olmak üzere 250 patent, faydalı model ve tasarım tescilli hedefimize çok rahat ulaşacağımıza inanıyorum." diyerek sözlerine son verdi.

16-10-2019

Hızırpaşa Mah. İstasyon Cad. No72 05100 Merkez/AMASYA - (0358) 211 04 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.